Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Prohlášení k aktivitám Národní strany

Vážení Romové,
jsem asi jediný, kdo dnes podává vyjádření ohledně aktivit Národní strany.
Jako předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Společenství Romů na Moravě si dovoluji podat zprávu týkající se nevhodného vyjádření Národní strany vůči Romům.

Díky Petře Edelmannové, která zastupuje Národní stranu, se Romové dostali do popředí zájmu vlády České republiky, významných deníků a také všech televizí. Důvod, proč tomu tak je, je ten, že paní Edelmannová pronesla v televizi nehorázná slova, která zpochybňují romský holocaust. Ať už byl v Letech koncentrační tábor nebo nebyl, neznamená to, že dnes je možné takto vystoupit, pronést taková slova, která znevažují romské oběti. Dát prostor v takovém rozsahu, jaký dostala, je naprosto zarážející a proti mému přesvědčení. To, že se tak děje přesně před volbami do Parlamentu ČR, je ještě více zarážející.
Situace kolem tábora v Letech u Písku je v tuto chvíli velmi složitá a ještě bude. Věřím tomu, že se nestane interetnickým konfliktem – zachovejme klidnou hlavu, hledejme schůdné řešení a hlavně nic neuspěchejme.
Romské politice se věnuji dost dlouho – a nejen jí. Jako člen politické strany a předseda správní rady Společenství Romů na Moravě, o. p. s., požádám ministra vnitra Františka Bublana, aby podnikl velmi rázné kroky, aby se Národní strana nemohla ve 21. století takto chovat a aby byla zrušena. Nevěřím tomu, že její statut něco takového umožňuje, aby mohla takto prezentovat svá vyjádření.
Vážení Romové,
ještě jednou Vás žádám, zachovejme klidnou hlavu, mysl a hledejme schůdná politická řešení. Jsem přesvědčen, že po letošních volbách do Parlamentu se vše vyjasní a bude nalezena shoda ku prospěchu všech, kteří to myslí vážně.
Jednat v tuto chvíli zbrkle, chtít okamžité vyjádření, naprosto nic neurychlí ani neuspíší. Myslím, že nám rozumným Romům a dalším, kteří se touto kauzou zabývají, prospěje zdrženlivost – vyčkat parlamentních voleb a tady hledat řešení, ať jsou spokojení nejen Romové, ale i ostatní lidé v této zemi, kterým není tato uměle vyvolaná kauza lhostejná.

Vladimír Horváth
předseda správní rady SRNM, o. p. s.
člen zastupitelstva Města FrýdekMístek
člen výboru pro národnostní menšiny KZ MSK

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál