Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Vtipy o Romech? Ano, nebo ne?

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát podle toho, jak nás o této věci informují média. Jiří Kramol v sobotní MFD tvrdí, že Romové jeho vtipy chtějí. Že mu to dokonce posvětil známý romský bard Tonda Gondolán.
No, já vtipy o Romech snáším docela dobře, i když, pravda, jen v soukromí. A taky si nemyslím, že musím mít docela pravdu, že je to v pořádku. Prostě to nevím. Vždycky jsem trochu rozpačitý a vlastně nevím proč? A to už mám sedmdesátku na krku.

Vtip je v tom, že každý, kdo zrovna ten vtip poslouchá, to může vnímat jinak. Člověk, který je sebevědomý a je v něčem dobrý nebo dokonalý a byť by i Rom byl, takový vtip snese bez problémů. Jiný, který má problémy s policajty a dámou ze sociálky nebo pracovního úřadu, to už snáší mnohem hůře. Řekne si, že na podělaného i záchod spadne.
To je jako s těmi „Cikány“ nebo „Romy“. Co lze bez nebezpečí nařčení z rasistické podjatosti používat? Můj otec byl vždycky moravský Cigán, jak rád zdůrazňoval každému, kdo ho chtěl považovat za interesantního cizince. Ovšem že byl autoritou pro všechny Cikány od Aše k Tatrám a v tom případě nemohl mít problémy ani jako první český Cikán – právník.
Známý umělec a sochař Preclík se mě kdysi zeptal, když měl cosi do činění s nějakými kříži v polích: Mají to být kříže romské nebo cikánské? Jaká blbost by byla nazvat je romskými!
Buďme rozumní. Pan premiér ani Krampol nejsou zcela jistě rasisti. To, co udělali, je trochu jednoduché, ale nemuseli bychom to brát dramaticky, kdyby zrovna situace s Romy nebyla tak moc na pováženou a kdyby zrovna Jiří Paroubek nebyl premiérem ve státě, kde to s těmi Romy vypadá právě tak.
No, nevím. Jiří Krampol se také nesmí schovávat za Tondu Gondolána. To je zrovna případ Roma sebevědomého až moc. Takže jeho názor nemusí být směrodatný. Nic proti jeho přátelství s premiérem. Panu premiérovi to jistě poslouží, ale ne tak, jak se nám Jiří Kramol snaží tvrdit: „Žádná politická kampaň, do toho bych nešel!“ Ale ouha! Už je v tom až po uši, ať chce, nebo nechce. Jestli to nepochopil, tak pochopil zatím málo. Možná, že i s těmi Romy ne tak úplně všechno.
Ale jsou horší věci, kterých bychom si měli všímat. Toto je jen takový českoromský folklor, trochu k zasmání, trochu k zamyšlení – a nemusí být zrovna zle.

Karel Oswald

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál