Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Pietní akt v Osvětimi

Jako již každoročně proběhl v Osvětimi dne 2. srpna pietní akt za zemřelé Romy v tzv. „cikánském táboře“. Přítomní si tak připomněli hrůzystrašnou noc ze 2. na 3. srpna 1944, kdy během jedné noci našlo smrt 2898 Sintů a Romů v plynových komorách. Tak po 17 měsících skončil cikánský tábor. Tento den byl svojí hrůzou výjimečný, a proto se stal pamětním dnem.

Věnce položily v Osvětimi delegace několika zemí, Německa, Rakouska a Polska. Za ČR tak učinil český velvyslanec ve Varšavě, pan JUDr. Bedřich Kopecký. Za Romy z ČR, za Společenství Romů na Moravě a Muzeum romské kultury v Brně, při tom však sám, jsem se cítil poněkud osamělý. Škoda!
Je věcí každého, zda pokládá upřímně a bez falše takovou pietu za důležitou, či nikoliv. Osvětim je zásadní místo, pro Židy a Romy je jednoznačným mementem a výstrahou. Dnes více, než kdy jindy! S připomínkou všeho toho, co dnes zažíváme, v souvislosti s útěky Romů za lepším světem, které i dnes mají přímou návaznost na Osvětim. V tiché vzpomínce, v úctě za zemřelé, beze slova, bez hartusení, jaké slýcháváme jindy a jinde. Snad to někomu někdy dojde!
Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál