Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Liberecký kraj líhní neonacismu?

Velké množství nebezpečné výbušniny a předměty s rasistickou tematikou našli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu u pořadatelů nedávného neonacistického koncertu ve Zlaté Olešnici na Jablonecku. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Policisté objevili výbušniny během plánované domovní prohlídky. „Předpokládali jsme, že na-jdeme předměty podněcující k rasové nenávisti. Nešli jsme primárně po výbušninách,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.
Nelegální předměty objevili kriminalisté v bytě sedmadvacetiletého muže ze Semilska. „Nebyla to žádná zábavní pyrotechnika, ale funkční výbušniny,“ dodala policistka, která z důvodů utajení nemůže sdělit své jméno. Neonacista měl v bytě také digitální videokamery, reklamní plakáty, texty rasistických písní a razítka jedné z nejradikálnějších organizací Národní odpor. Na nich byly symboly hákového kříže a heslo: Blaho národa nejvyšším zákonem.
Pro policii to byl opravdu velký úlovek: „Odvezli jsme také CD nosiče, fotoaparát se záběry z koncertu ve Zlaté Olešnici a počítač. V textech písní byly rasistická hesla a na vlajkách rasistické nápisy,“ dodala Knopová.
Prohlídky se konaly v bytech dvou mužů, které policisté na základě vyšetřování označili za organizátory koncertu. Jeden měl na starosti zajištění sálu a druhý pozvání skupiny z Holandska. Policie je už obvinila a zatím je stíhá na svobodě.
O tom, že na Liberecku žije mnoho neonacistů, svědčí také nedávný pietní pochod za člena, který zahynul při autonehodě. Ani samotní organizátoři neočekávali, že se ho zúčastní téměř stovka lidí, někteří až z Německa. Pochod došel až k Broumovské ulici v Liberci, kde „oplakávaný“ neonacista zahynul. „Účastníci pochodu tam zapálili svíčky a v klidu se rozešli. Nemáme žádné informace, že by se pak někam hromadně odebrali,“ uvedla Šárka Tischerová z libereckého policejního ředitelství. Pochod se obešel bez incidentů, policie pouze zadržela jednoho muže s rasistickou nášivkou na bundě.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál