Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Příběh Romů v historii a kultuře

V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expozice Jsou zde dobové dokumenty, fotografie a originální sbírkové předměty s audiovizuálním doprovodem. Závěrečný sál expozice přináší nekomentovanou mozaiku současných trendů ve vývoji vztahu mezi romskou minoritou a majoritou od roku 1989 do současnosti. Citace z tisku doplňuje sestřih zajímavých televizních šotů, reportáží i dokumentů o životě Romů u nás i v zahraničí.

„Geneze této výstavy je dlouhá. Více než tři roky už pracujeme na scénáři stále expozice. Začínali jsme pozvolna. Scénář máme napsaný již přes rok a práci na něm vedla a koordinovala kolegyně etnoložka Jana Poláková. Výrazně nám také pomohla naše externí pracovnice Eva Davidová a celý kolektiv našeho muzea. Velký kus práce odvedly také naše romistky Jana Kramářová a He-lena Sadílková. Všechny texty máme přeložené nejenom do angličtiny, ale i do východo-slovenského dialektu romštiny. Nebyly ale peníze, takže jsme byli rádi, že nám vyšel projekt u Ministerstva zdravotnictví, blahobytu a sportu Nizozem-ského království a že otevření této první části expozice nám sponzorovali,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. „Doufáme, že další část expozice bude dokončena ke sklonku příštího roku nebo počátkem roku následujícího. Podle jejích slov byla na dokončení expozice vydělena z rozpočtu ministerstva kultury účelová dotace osm milionů korun.
Kulturní část slavnostního otevření expozice osvěžil náchodský hudební a pěvecký soubor Čilágos pod vedením Emila Baláže. Slavnostní chvíle ukon-čilo představení divadelního souboru z Brna-Líšně Paramisa – Chytrý hloupý Rom, jehož se zúčastnili téměř všichni návštěv-níci vernisáže. „Ještě nikdy jsem neviděla tak krásně zpracovanou romskou pohádku,“ říká Jana Horváthová. „Doposud jsem se setkala s tím, že pokud zpracová-vají dílo s romskou tematikou neromské soubory, vždy je tam nějaký kýč. Divadlo Líšeň, které pohádku nastudovalo, je ale výjimkou. V představení kromě líšeňských herců vystupují i romští hudebníci, tanečníci a herci. Je to opravdu kouzelná věc. Všichni nádherné kostýmy, scéna je vynikající, je tam starý žebřiňák, proutění koně, ohromný železný drak. Nemá to chybu. Nenechte si to ujít.“ Ze skvělých výkonů účinkujících jmenujme alespoň Zoltána Tolvaje a Renatu Čonkovou.
Pokud zavítáte do Brna, nenechte si ujít návštěvu této skvělé expozice a navštivte i divadelní představení. Informace o termínech vystoupení jsou na adrese www.divadlolisen.cz.

Daniela Cincibusová
Foto: Daniela Cincibusová,
Společenství Romů na Moravě

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál