Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  zprávy

MOST – Nejenom fotbalová Sparta se potýká s neukázněnými fanoušky, kteří se během zápasů projevují rasisticky. Také při utkání v Mostě byly akce příbramského protihráče tmavé pleti Mendyho „doprovázeny“ hučením. Prezident mosteckého klubu Kubíček o přestávce za fanoušky zašel a domluvil jim. V druhé polo-vině se již zdrželi nepřátelských projevů a rozhodčí řekl, že nic neslyšel. Most proto nedostane žádný postih. Kubíček později prohlásil, že chce rasistické hučení vymýtit: „Musíme proti tomu bojovat. Na české trávníky to nepatří.“ Část veřejnosti však s neudělením pokuty přesto nesouhlasí.

PROSTĚJOV – Cyrilomětodějské gymnázium v Prostějově se jako první v České republice zapojilo do projektu sociálních kompetencí, který vznikl v Německu a šíří se také na církevní školy v okolních zemích. V rámci něho dostali studenti příležitost vyzkoušet si nabyté vědomosti o sociální práci například v domově důchodců nebo v práci s Romy. „Nejvíc mě překvapila jejich nevypočitatelnost a těkavost. Je to jiný svět, do kterého bychom se měli snažit proniknout, i když to nepůjde hned,“ řekla jedna studentka o své práciv prostějovském romském centru.

PRAHA – Také v příštím roce bude pokračovat unikátní projekt s názvem Zmizelí Romové, Romové dnes, jehož prostřednictvím romští pamětníci navštěvují základní a střední školy a seznamují žáky s osudy Romů během druhé světové války. Projekt pořádá společnost Živá paměť ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Program začal letos v únoru a může pokračovat především díky podpoře fondu Připomínka a budoucnost. Zaměří se hlavně na děti na jižní Moravě, v jižních Čechách a v Ústeckém kraji.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál