Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Sraz neonacistů ukončili policisté

Zlatá Olešnice (red) – Sraz půldruhé stovky neonacistů ve Zlaté Olešnici na Jablonecku krátce před půlnocí 12. listopadu ukončil zásah policejních těžkooděnců. Ti zakročili, jakmile zjistili zjevné přestupky proti zákonu. „Důvodem byly písně s rasistickým podtextem. Pořadatelé neoficiální akce byli předem varováni, že jakmile k něčemu podobnému dojde, zasáhneme. Což se zhruba po 3,5 hodině stalo,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Zhruba stovka účastníků koncertu je podezřelá z podpory a propagace fašismu. Obviněn byl pouze jediný z účastníků, 24letý muž ze Sokolova, z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv. Další dva se zřejmě také dopustili trestného činu, ale obviněni zatím nebyli. Devět zadržených se dopustilo přestupku. Podle mluvčí ještě pátrají po jednom z účastníků, který se zřejmě dopustil trestného činu. Majitelka restaurace, ve které se koncert konal, sdělila, že šlo o nevinnou oslavu narozenin.
Tvrdší zásahy policie proti neonacistům budou podle ministra vnitra Františka Bublana pokračovat. Policie bude zasahovat v případech, že půjde o skupinu, která má ve svých nahrávkách neonacistické texty. „Už to je důvod, aby tato skupina nemohla vystupovat,“ řekl Bublan. Do kontextu tvrdšího postupu vůči skupinám propagujícím neonacismus zapadá podle něj i nepovolení koncertu skinheadských kapel v jednom z pražských klubů, který se měl konat začátkem listopadu.
Kvůli liknavému postupu při koncertech neonacistů se česká policie v posledních letech často stávala terčem kritiky ochránců lidských práv, médií i politiků. Naposledy tomu tak bylo v polovině září, kdy policisté nezasáhli proti účastníkům takové akce v Křtěticích na Strakonicku. Tehdy se do věci vložil policejní prezident Vladislav Husák, který nakonec dva policejní šéfy, odpovědné za nepodařený zásah proti neonacistům, potrestal snížením hodnosti. Nejznámější zásah proti skinheadům se uskutečnil v listopadu 1997. Policie zabránila konání srazu skinheadů v Kolešovicích na Rakovnicku, když střežila rakovnické nádraží i další přístupové cesty a skinheady vracela zpět do míst, odkud přijeli. Rakovnický policejní šéf byl ale tehdy obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, v září 1999 nakonec dostal prezidentskou milost.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál