Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Rakouský lékař a policista odsouzeni za smrt Afričana

VÍDEŇ – Zatímco v Paříži se demonstrace za zlepšení podmínek imigrantů zvrhly v pouliční výtržnosti a rabování, pozornost vídeňských přistěhovalců se obrací k nedávnému rozsudku zemského soudu. Ten vyměřil podmíněné tresty v trvání sedmi měsíců nad policistou a lékařem, kteří se měli podle obžaloby podílet na smrti třiatřicetiletého černocha Cheibaniho Wagueho.

Tento student jaderné fyziky (původem z Mauretánie) umřel v roce 2003. Před smrtí se v práci nepohodl s kolegou, který na něj zavolal strážníky. Wague se však choval velmi agresivně, a proto mu policisté nasadili pouta, svázali nohy řemenem a přivolaný lékař mu píchl uklidňující injekci. Student, který trpěl vrozenou srdeční vadou a v minulosti užíval heroin, krátce na to zemřel.
Případ se dostal do povědomí širší veřejnosti po zveřejnění amatérského videozáznamu zásahu. Za motiv rázného jednání policistů byla nadále považována především barva pleti oběti a na 2000 Vídeňanů, převážně Afričanů, protestovalo proti jejich postupu. Na kazetě je totiž k vidění, jak bijí ležícího Wagueho do hlavy a zad. Navíc ho přitlačili na několik minut hrudníkem k zemi, tlačili ho při tom do kolen a někteří na něm dokonce stáli. Následná expertiza prokázala, že student zemřel na udušení způsobené vysokou zátěží na těle, a ne na srdeční slabost.
Z činu bylo teprve letos v dubnu obžalováno šest policistů, lékař a tři zdravotníci. Odsouzen za výrazné provinění proti oficiálnímu postupu byl nakonec pouze jeden strážce zákona a lékař. Všichni obžalovaní u soudu jakoukoliv vinu odmítali. Policisté poukazovali na to, že Wague byl nepříčetný a lékař je neupozornil na případné nebezpečí plynoucí z jejich postupu. Ten se naopak bránil tím, že policisté byli tak rozčílení, že se jim bál cokoliv říct.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál