Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Paříž vzdala poctu Benu Barkovi

Paříž vzdala poctu Mehdimu Ben Barkovi 40 let po jeho zmizení. Stalo se tak 31. října během slavnostního odhalení pamětní desky poblíž kavárny, z níž byl tento marocký bojovník za svobodu unesen. V přítomnosti rodiny a dalších 200 osob odhalil pařížský starosta Bertrand Delanoë pamětní desku nesoucí nápis Mehdimu Ben Barkovi, 1920-1965, vůdci marocké opozice a bojovníkovi za svobodu, unesenému 29. října 1965.

Dne 29. října 1965 krátce po poledni byl Mehdi Ben Barka osloven dvěma francouzskými policisty během schůzky v restauraci, kde se domlouval na své účasti na natáčení filmu o kolonialismu. Ve skutečnosti se jednalo o past nastraženou marockými tajnými službami krále Hasana II. ve spolupráci s francouzskými policisty a členy podsvětí. Okolnosti smrti lídra marocké opozice nebyly nikdy objasněny a tělo se nenašlo.
Režim marockého krále byl kritizován za porušování lidských práv 29 milionů poddaných. Hasan, který v zahraničí dělal dojem spíše umírněného politika, dal za své vlády uvěznit tisíce svých protivníků, rovněž dal popravit ty, které považoval za potenciální hrozbu. Byl spojen i se „zmizením“ svého politického protivníka Mehdiho Ben Barky.
Bachir, nejstarší syn Ben Barky, vyjádřil hrdost nad poctou vzdanou oběti francouzského státu. „Nerezignujeme na skutečnost, že pravda byla zametena pod koberec,“ prohlásil pařížský starosta. Soudní vyšetřování, které bylo otevřeno před třiceti lety z důvodu podezření na úkladnou vraždu, má již osmého vyšetřovacího soudce.

(jk)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál