Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  O některých nebezpečích, která nám hrozí v létě
Toxické sinice, alergické řasy

V letošním horkém létě jsou koupaliště a rybníky v obležení lidí. Koupání ve volné přírodě však s sebou někdy přináší riziko. Pro zdraví mohou být velmi nebezpečné sinice.

Co jsou to sinice?
Sinice jsou mikroskopické organismy, které produkují kyslík a slouží jako potrava pro vodní živočichy. Jsou schopny přežívat v nejrůznějších podmínkách a jsou-li v přirozené rovnováze se zooplanktonem, nemusíme mít žádné obavy. Jestliže se však přemnoží, žijí na úkor ostatních a svou převahu vyjadřují zvýšenou produkcí toxinů a jedů.
Je velmi důležité rozeznat od sebe řasy a sinice. Jde o zcela odlišné organismy: sinice se řadí mezi bakterie, zatímco řasy jsou rostliny. Řasy mohou být při koupání nepříjemné, mohou působit alergie, ale sinice jsou toxické a zdraví nebezpečné.
Jak rozeznáme planktonní řasy od sinic vodního květu?
Je-li tam, kde se chcete koupat, voda nazelenalá, udělejte jednoduchý test: naplňte průhlednou láhev po hrdlo vodou a vzorek nechte v klidu 20 minut stát. Podívejte se, zda na hladině u protilehlého břehu není zelený povlak vodního květu. Je běžné, že vodní květ je větrem přemístěn i několikrát za den, ale toxiny, které byly uvolněny při rozkladu sinic, jsou v celé nádrži. Jestliže se nahoře v lahvi vytvoří zelený proužek nebo povlak vyhlížející jako zelená krupice nebo sekané jehličí a voda zůstane čirá, jsou ve vodě sinice a může být toxická. Zůstává-li zelená, jde o řasy. Řasy neprodukují toxiny, ale mohou působit alergie. Je-li intenzita zeleného zákalu a zabarvení tak hustá, že přes průhlednou láhev je patrné zelené zabarvení vody (vhodné je pro kontrast přiložit např. bílý papír), koupání se nedoporučuje.
Nemáte-li PET láhev, vejděte po kolena opatrně do vody, abyste nezvířili usazeniny na dně. Neuvidíte-li si pro zelené zbarvení na palce u nohou nebo plavou-li ve vodě kousky „sekaného jehličí a zelené krupice“, nekoupejte se!
Nejznámější sinice jsou planktonní (vznášejí se ve vodě), které tvoří tzv. vodní květy. Vypadají jako zelená krupice nebo jemně sekané jehličí. Velmi nebezpečné jsou nejmenší sinice. Představují stejné zdravotní riziko jako jiné toxické mikroorganismy. Toxiny sinic nelze z vody odstranit převařením, protože jsou velmi stabilní a vydrží bez poškození i 48 hodin varu. Mohou vyvolat mnoho komplikovaných onemocnění zejména při dlouhodobém požívání pitné vody z nesledovaných zdrojů nebo při delším koupání. Náhodný a krátkodobý kontakt vyvolá spíše alergické reakce a různé projevy od střevních a žaludečních obtíží přes bolesti hlavy, malátnost, oslabení imunity.
Zpracoval -av- podle http://www.env.cebin.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál