Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  zprávy

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Spory mezi romskými a neromskými obyvateli sídliště Máj II se vyhrotily. Na nátlak rodičů neromských dětí byla po začátku školního roku vytvořena speciální třída pro romské žáky. Údajně nejsou dostatečně připraveni na školní docházku a brzdí ve výuce ostatní. O 19 Romů se stará jedna učitelka a tři asistentky. Nejpozději po druhém ročníku mají být začleněni do klasických tříd.

ÚSTÍ NAD LABEM – Vyjít vstříc příslušníkům romské a vietnamské menšiny se pokusili pracovníci ústecké Severočeské vědecké knihovny a rozšířili nabídku o knížky v jejich mateřském jazyce. Podle knihovnice Ivy Opravilové ale malí Romové a Vietnamci dávají přednost knihám v českém jazyce, protože se ve školách učí zejména českou literaturu. Knihovna proto o nákupu dalších publikací neuvažuje, případné dary ale uvítá. Knihy v romštině a vietnamštině neleží ladem: prohlížejí si je návštěvníci dětského koutku a studenti oborů souvisejících s Romy využívají knihy v romštině ke studiu.

BRNO – Radnice Brno-střed nechala v centru města vybudovat bytový komplex pro lidi s nízkými příjmy a mladé rodiny s dětmi. Stavba přišla na 32 milionů korun. Čtyři z patnácti jedno a dvojlůžko-vých pokojů jsou určeny pro vozíčkáře. Podle šéfa bytového odboru radnice Brno-střed Vladimíra Janka nesmí měsíční mzda budoucího samostatného nájemce přesáhnout 14 000 čistého. Zdaněný příjem rodiny musí být nižší než 27 000. Nájemné by přitom mělo být maximálně 4500 Kč. Zájemců o přidělení bytu je dost, většina má však příliš vysoký příjem.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál