Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  volby 2006

Podívejme se, které strany mají šanci se dostat do parlamentu v příštích volbách podle toho, co nám říkají průzkumy volebních preferencí.
Dnes vypadá situace takto: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL. To jsou ty strany, které mají největší šanci dostat se do parlamentu a ta z nich, která získá ve volbách nejvíce hlasů, bude moci vytvořit novou vládu. Zdá se, že to bude ODS s Topolánkem v čele, aspoň zatím.

Komu by činilo potíže vyluštit zkratky, které jsem uvedl, pak je převedu do normální mluvy.
Občanská demokratická strana (ODS) má preference něco málo přes 30 procent. Sociální demokraté (ČSSD) asi 20, komunisté (KSČM) 14 a lidovci (KDU-ČSL) osm procent. Během doby hodně na preferencích ztratili občanští demokraté a silně je dohánějí sociální demokraté, kteří stáhli náskok občanských demokratů na pouhých 10 procent proti dřívějším téměř 20. Hodně také ztratili komunisté, asi šest procent. Lidovci se drží na svém dlouhodobém průměru. Unionisté, kteří jsou dnes ještě ve vládě, podle průzkumů nemají šanci. Rozhodnou však voliči!
Posledně jsme smutně konstatovali, že voliči nemají příliš na výběr mezi těmito stranami, z nichž každá má u nás nějaký vroubek, když ne přímo vrub.
Podívejme se tedy na jinou stranu, která projevuje vzestupnou tendenci, a to jsou Zelení. Jejich preference se pohybují na třech procentech. V posledním zářijovém víkendu na svém sjezdu učinili první krok k úspěchu ve volbách do parlamentu. Zbavili se vnitřních rozporů a nyní snad už pod jednotným vedením mohou usilovat o přízeň voličů úspěšněji. Jejich předsedou byl zvolen Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí v české vládě.
Teď je jasné, že Zelení budou kandidovat ve volbách samostatně, a že se nespojí s malými liberálními stranami. Bude to proto, že strana Zelených má jednoznačný program, který nechce rozmělňovat dalšími programy malých stran. To je rozumné. Má své spojence ve straně Zelených v Německu, která v právě proběhnuvších volbách získala 10 procent, což je úspěch pro ni zatím nebývalý. Čeští Zelení tedy mohou spoléhat i na evropsky zavedenou značku.
Jsou při nejmenším dva dobré důvody, pro které je dobré dát svůj hlas Zeleným. Mají neokoukanou tvář, mohou vnést do velké politiky zdravější ovzduší nejen tím, že prosazují zdravé životní prostředí. Vzpomeňme společně na tragicky zahynulého ministra životního prostředí ještě bývalého Československa Vavrouška, který už před léty prosazoval program trvale udržitelného rozvoje. To znamenalo, že do tohoto rozvoje byla zahrnuta nejen příroda, ale i společenské prvky, které z ní byly nějakým způsobem vylučovány, například i Romové. Problematika života národnostních menšin ve společnosti a zejména Romů do trvale udržitelného rozvoje logicky patří. Sám Bursík se považoval vždy za pokračovatele rozvoje a realizace myšlenek Josefa Vavrouška.
Uvidíme záhy, jak se budou Zelení před volbami prezentovat. Romové by určitě neudělali chybu, kdyby svoji přízeň naklonili na tuto stranu. Konečně by také mohli ukončit svoji pasivní resistenci projevující se například v tom, že nechodí volit.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál