Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Slovenští Romové opět žádají o azyl v ČR

Praha (av) – Za poslední tři měsíce požádalo o azyl v ČR na pět stovek slovenských Romů. Jako důvod uvádějí svoji ekonomickou situaci. Pro srovnání: ve stejném období vloni to byly pouze dvě osoby.

Mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová jim však šanci na udělení azylu nedává: občan státu Evropské unie totiž nemůže dostat azyl v jiné členské zemi. Slovenští Romové tvrdí, že v České republice zůstanou, i když jim úřady azyl zamítnou.
Zvýšený zájem slovenských žadatelů o azyl zaznamenali ve Višních Lhotách podle vedoucí střediska Kateřiny Gagolové naposledy před pěti roky. Tehdy Romové opouštěli zemi především kvůli změnám ve vyplácení sociálních dávek. Úřady tehdy jejich žádosti o azyl zamítly. Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek nyní společně s ministerstvem vnitra řeší situaci slovenských žadatelů už druhý měsíc. Domnívá se, že několika jedincům nebo desítkám lidí se podaří v tom hraničním území najít práci.
V přijímacím středisku ve Višních Lhotách jsou žadatelé o azyl přibližně tři týdny a po absolvování všech vstupních procedur jsou přemisťováni do pobytových středisek.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál