Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Sparta doplatila na své neukázněné fanoušky

NYON – Ačkoliv jsou příznivci pražského fotbalového klubu Sparta vedle fanoušků Baníku Ostrava známí jako jedni z nejagresivnějších a nejsprostších, vedení letenského klubu si s tímto faktem příliš hlavu neláme. Nyní se jim však jejich laxnost opět prodražila. Kontrolní a disciplinární komise UEFA v Nyonu rozhodla, že český mistr musí zaplatit v přepočtu devět set tisíc korun jako pokutu za rasistické projevy svých fanoušků během zápasu s nizozemským Ajaxem. Větší újmu klubu však přinese další trest, podle kterého musí být při zápase Ligy mistrů s Arsenalem 18. října značná část hlediště uzavřena. Ztráta z neprodaných lístků se vyšplhá až na pět milionů korun.

Podle delegáta UEFA se během zápasu s Amsterdamským Ajaxem z domácí sekce hlediště ozývaly „opičí“ zvuky vždy, když byl u míče hráč soupeře tmavé pleti Ryan Babel. Vedení Sparty se proti rozhodnutí bránilo tím, že podle svých slov udělalo maximum, aby podobnému chování fanoušků zabránilo. Na komisi UEFA však její argumenty nezabraly.
Vedle pokuty dostala Sparta další a mnohem větší trest. Při zápasu s Arsenalem musí letenský klub uzavřít polovinu tribuny za domácí brankou, kam většinou chodí vlajkonoši, a také hlediště proti hlavní tribuně. Celkově se jedná o zhruba sedm tisíc pět set míst z celkové kapacity devatenáct tisíc. Jeden lístek při tom stojí přibližně šest set korun. UEFA zároveň nařídila, že Sparta nesmí snížit počet lístků určených pro fanoušky Arsenalu.
Sparta využila svého práva a proti rozsudku se minulé pondělí odvolala. Podle mluvčí klubu Lenky Rakové je trest neúměrně vysoký. Loni dostal klub za rasistické projevy při zápasu proti Lyonu také finanční trest, který však byl po odvolání ještě zvýšen na konečných třicet devět a půl tisíc eur.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál