Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Komentář - Tak to v Čechách chodí

Tak nám televize Nova v neděli 4. září udělala pěknou reklamu! V celostátním zpravodajství oznámila pěkná moderátorka Borhyová bez uzardění, že hráči fotbalu Společenství Romů na Moravě hrubě napadli hráče magistrátu Olomouc a při tom jim vyhrožovali, že jim zabijí rodinné příslušníky. To všechno při sportovním zápolení pod heslem Umíme se domluvit.

Nova pravděpodobně čerpala z Blesku, který o tom uveřejnil neuvěřitelné nesmysly. Kde je nějaká reportérská slušnost ověřit si před zveřejněním, jak se vše sběhlo? Škvár a bulvár je u nás už bernou mincí i pro Novu?
Nedělám žádnou tragédii z toho, když se při fotbalu hráči v zápalu boje dopustí nějakého faulu, ať už fyzického nebo slovního. Proč z toho dělat mediální záležitost? A proč – a priori, být vždy veden snahou poškodit toho, kdo už je z podstaty věci handicapován?
V tom zápase hráli šestnáctiletí romští kluci proti 25letým pořádným řízkům z magistrátu, ponejvíce to byli policisté. Ti kluci hráli beze slova, možná faulovali. Ti řízci prohrávali a jeden z nich vyhrožoval rozhodčímu, který nebyl Rom: „Ty snad fandíš těm Cikánům?“ Slovo dalo slovo a šarvátka byla tu. Nic světoborného, žádné vyhrožování.
Když přijela městská policie dělat pořádek, žádala Jiřina Somsiová, předsedkyně Společenství Romů v Olomouci, aby policisté provedli u hráčů zkoušku na alkohol. To podezření tu padlo již před zápasem. Mladí kluci byli připraveni ke zkoušce, hráči magistrátu po té výzvě utekli. Tak si to přeberte.
Máme snímek, na němž si Jiřina Somsiová podává ruku s primátorem Olomouce panem Tesaříkem na usmířenou: „Co jsme si, to jsme si! Proč rušit léta budované vztahy kvůli jednomu pacholkovi?“ Pravda.
Bezvadné, tu ruku podal jako první zástupce Romů.
Ale v televizi už v hlavním zpravodajském pořadu omluvu neuslyšíme, ani uvedení věcí na pravou míru. Ten punc je už na Romech, už to nikdo nesmaže: „Podívejte se na ně, na černíky!“
Tak jsem si dovolil alespoň tento povzdech.

karel oswald

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál