Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Primátor Romům hrozí odebráním dětí

Ústí nad Labem – Odebráním dětí, sociálních dávek a trestním oznámením na zanedbání rodičovských povinností pohrozil začátkem září ústecký primátor Petr Gandalovič obyvatelům domů v Předlicích, kde propukla epidemie úplavice. „Není možné, aby si děti hrály mezi odpadky a výkaly a kvůli nepořádku dospělých byly ohrožovány na životě,“ vysvětluje primátor.

Redakce MF DNES jako první informovala o otřesných hygienických podmínkách, ve kterých Romové v ulici Beneše Lounského žijí. Minulý týden zde propukla epidemie a čtrnáct z nich, včetně čtyř děti, skončilo v izolaci na infekčním oddělení ústecké nemocnice. Úplavice se totiž může přenášet pouhým podáním ruky.
Když hygienici navštívili ohnisko nákazy v Předlicích, nestačili se divit. „Na podlaze byly odpadky a zbytky jídla, mezi tím si hrály děti. Na schodech to bylo ještě horší, někde jsme dokonce viděli výkaly,“ popsal ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal.
Většinu nakažených už lékaři pustili domů. „Nyní u nás zůstává už jen jedno tříleté dítě, které je pořád nemocné. Ostatní jsme pustili domů,“ uvedl primář Pavel Dlouhý. Propuštění musí doma ještě zhruba deset dní dodržovat dietu a dostatečně pít.
Obyvatele domů v ulici Beneše Lounského navštívili hygienici, strážníci a pracovníci sociálního odboru. Domlouvali jim, aby zlepšili hygienu a péči o děti a jejich rodinné prostředí. Vedoucí odboru Ivana Šťastná místní upozornila, že tato kontrola nebyla poslední.
Primátor Gandalovič svolal kvůli epidemii mimořádnou schůzku hygieniků a sociálních pracovníků. „Pracovníci hygieny a lékaři epidemii podchytili a zastavili. Nemoc by se už rozšířit neměla. Tímto ale nekončí, teď budou následovat časté kontroly životních podmínek dětí v těchto domech. Nechci jejich rodičům dávat nějaké ultimátum, ale pokud neprojeví snahu o zlepšení, nebudou ochotni dodržovat základní hygienu, může dojít až k odebrání dětí, odebrání dávek sociální péče a podání trestního oznámení na zanedbání rodičovských povinností,“ přiblížil Gandalovič.

Mladá fronta Dnes, 9. 9. 2005

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál