Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romové ve fotografii

Praha – Fotografie romských osobností, jejichž autorem je Američan Chad Evans Wyatt, jsou od 1. září vystaveny v Letohrádku královny Anny v Praze. Pod záštitou Livie Klausové a Svatopluka Karáska uspořádala výstavu Správa Pražského hradu a Nadační fond Dobrý soused za finanční podpory ministerstva kultury, Městské části Praha 1 a Velvyslanectví USA v ČR.

Jedná se o součást projektu Roma Rising / Romské obrození, který představuje nejúspěšnější Romy v naší republice. Výstava je sestavena z černobílých portrétů se stručnými popisky. Představují několik generací – nejstarší se narodili po roce 1930 a nejmladší slečně je 15 let. U příležitosti výstavy vydal stejnojmennou knihu Nadační fond Dobrý soused ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.
Chad Evans Wyatt je portrétista, od roku 1976 žijící ve Washingtonu. Jeho rodiče byli hudebníci, vyrůstal v New Yorku a Paříži. Svou uměleckou dráhu započal portrétováním umělecky činných lidí, což dodnes tvoří podstatnou část jeho tvorby. Jeho práce jsou ve sbírkách Smithsonianova muzea, Knihovny amerického Kongresu a Národní galerie umění ve Washingtonu. Fotografoval pět amerických prezidentů, nespočet senátorů, postavy veřejného života. K menšinám má vztah, neboť je po otci Afroameričan, jeho manželka má české předky. Z Prahy se přesune výstava koncem října do Ústí nad Labem. Vloni ji viděli také návštěvníci Muzea romské kultury v Brně, některé portrétované představuje rovněž RH.

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál