Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nedávná rasistická vražda

nadaného studenta otřásla Británií LONDÝN – Rasistická vražda nadaného černošského mladíka otřásla Velkou Británií. Liverpoolský student Antony Walker byl brutálně zavražděn sekyrou, když doprovázel svou bělošskou dívku domů. Z hrůzného činu byl obviněn dvacetiletý Paul Theily z Haytonu a sedmnáctiletý mladík, který nemůže být kvůli nezletilosti jmenován. Soud s nimi má začít 23. srpna.

Vražda je pravděpodobně jedním z projevů nenávisti vůči muslimům a občanům tmavé pleti po bombových atentátech ze začátku července.
Až do Antonyho vraždy se však nepřátelství vůči minoritám omezovalo na verbální nebo drobné fyzické útoky. Liverpoolský mord je o to nesmyslnější, že Antony byl křesťan, nadaný sportovec s vynikajícími školními výsledky. Po maturitě chtěl studovat práva.
Antony Walker a jeho bratranec Michael Beens se stali terčem rasistických útoků, když doprovázeli bělošskou dívku Luis na autobus. Atak je natolik zaskočil, že raději šli až na další zastávku. Útočníci je však sledovali a v parku na Antonyho zaútočili. Luis a Markus zatím běželi pro pomoc. Ta již přišla příliš pozdě.
Tato vražda je v Británii dávána do souvislosti s podobnou vraždou starou dvanáct let. Tehdy byl v Londýně zavražděn nadaný černošský student Steven Lorenz. Jeho rodiče museli dlouho přesvědčovat veřejnost o tom, že se jednalo rasistickou vraždu a apelovat na úřady, aby ji vůbec začaly vyšetřovat. V případě Antonyho Walkera byla situace diametrálně odlišná. Liverpoolská policie okamžitě označila motiv vraždy za rasistický a zahájila vyšetřování. Podle komentátorů je hlavní rozdíl mezi oběma vraždami právě v přístupu policie, veřejnosti a médií. Všechny hlavní deníky o vraždě okamžitě informovaly, zatímco před dvanácti lety přešla událost tiskem bez povšimnutí.
Ačkoliv je většina veřejnosti osudem Antonyho otřesena a před jeho domem a na místě vraždy se schází mnoho lidí, aby na důkaz lítosti zapálili svíčku a přinesli květinu, pravicové a bulvární deníky i nadále šíří xenofobní předsudky vůči muslimům a přistěhovalcům, a navádějí tak k dalším útokům.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál