Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Zapomenutá a současná romská řemesla

U příležitosti Zlínského besedování, mezinárodního festivalu tance a muziky, se konala ve vestibulu Krajského úřadu za přítomnosti hejtmana Libora Lukáše, primátora Zlína Tomáše Úlehly, zástupkyně Úřadu vlády ČR Kateřiny Jacques a dalších hostů vernisáž výstavy prací romských řemeslníků, kterou připravil místní romský aktivista Jan Rác.

Na vernisáži zahráli romští muzikanti ze Slovenska: Kokavakere lavutara z Kokavy nad Rimavicou, kterou vedou manželé Sendreiovi. Na výstavě jsou exponáty, které na svých toulkách romskými osadami nasbíral Jan Rác a které by možná mohly konkurovat sbírkám Muzea romské kultury. Mezi výrobky z kovářských dílen jsou například kotle a kotlíky, překrásné svícny, ale i umělecké předměty z kovu. Zcela jistě upoutá Drak (Šarkanis) od Alojze Šarkózyho z Dunajské Lužné z roku 1995. Jde o ručně kovanou sošku draka, který je symbolem rodiny Šarközyových. Pozornost si zaslouží i Šarkózyho toaletní stolek s židlí a nádherným ručně kovaným zrcadlem. Také výrobky ze dřeva upoutají. Mezi předměty denní potřeby jsou dlabané dřevěné misky, lžíce a kverlačky. Za pozornost stojí ručně vyřezávaná hlava z olšového hnědě mořeného dřeva s názvem Ruža od Miroslava Hunky z Žikavy. Upoutají detailně vypracované vlasy a na podstavci ručně vyřezaný romský symbol růže.
K vidění jsou i ručně tkané výrobky, například pokrovce, jak jim na Slovensku říkají, tedy malé koberečky a běhouny. Překrásné jsou i výšivky s ornamenty a květinami, vyšívané obrázky s motivy ze života Romů. Také výrobky z přírodních pletiv stojí za shlédnutí. Jsou tu pletené košíky a ošatky z proutí. I ručně dlabané dřevěné korýtko má svou vypovídající hodnotu o práci romských korytářů.
Velký měch, jakož i kovadlina, tolik potřebná pro kováře, kterou Romové jedním koncem zastrčili do země a na ní vsedě kovali, přiblížuje práci romských kovářů. Na jiném místě si můžete prohlédnout nářadí a formu na výrobu valků z hlíny – materiál, z něhož si staří Romové v osadách stavěli khery. Jsou tu výrobky z hlíny, předměty denní potřeby s ukázkou práce dráteníků, starého řemesla, jímž se Romové kdysi živili. Celé výstavě vévodí obrovské portréty Romů, práce holandského fotografa Rogiera Fokke, s nimiž se návštěvníci mohli seznámit na výstavě uspořádané v Praze na festivalu Khamoro.
Výstava na Krajském úřadu ve Zlíně potrvá do 15. srpna. Ti, kteří se výstavy nemohou zúčastnit, mají šanci si ji prohlédnout od 1. září na Krajském úřadu v Brně a posléze v dalších krajských městech ČR. Nenechte si ujít tuto putovní výstavu, opravdu stojí za to.

Text a foto:
Daniela Cincibusová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál