Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Festival Zlínské besedování

Mezinárodní festival tance a muziky pod názvem Zlínské besedování se letos konal ve dnech 30. června až 3. července ve Zlíně již pošesté. Zúčastnily se ho kapely z pěti zemí, nechyběli mezi nimi Romové ze Slovenska, které pozval romský aktivista a člen festivalového výboru Jan Rác.

V těchto čtyřech dnech se na různých místech ve Zlíně ozýva-ly rozmanité žánry od folkloru a country, bluegrassu, funku až po jazz. Program byl rozmanitý a bylo z čeho vybírat. Velkou návštěvnost měla vystoupení romských kapel. Ze Slovenska přijely hned dvě. Kokavakere lavutara se svou taneční skupinou Romaňi luľuďi z Kokavy nad Rimavicou, kterou vedou manželé Sendreiovi. (Mohli jste je slyšet také 23. července na Romské písni v Rožnově pod Radhoštěm a 30. července na Gypsy Celebration na hradě Svojanově.) Velký úspěch patřil ve Zlíně také olašským Romům z Kokavy Lovári a jejich taneční skupině Romaňi luľuďi Kokava. Velký zájem patřil rovněž mládežnické taneční skupině romského folkloru Čercheňa z brněnského Dromu, jakož i další podobné skupině Devleskere čhave z Valašského Meziříčí a taneční skupině Problém ze ZŠ ve Vsetíně.
Kromě romských kapel a tanečních skupin vystoupily Kapela Dudziarska, dudáci z polského Leszna, folklorní soubor Posada s muzikou z Curtea des Arges z Rumunska a folklorní soubor z maďarského města Mihálygerge. Stálým hostem Zlínského besedování je Altenburger Ensemble z družebního města Altenburgu (SRN). Také tato vystoupení byla pro diváky magnetem. Za shlédnutí rozhodně stály kroje účinkujících. Co se týče bohatosti výšivek na krojích, nejvíce upoutaly Družba z Trenčína a Slniečko, mládežnický soubor country tanců a irského stepu z Michalovců.
Ve Zlíně zněl folklor různých zemí, své zastoupení měly i soubory hrající český a moravský folklor. Za pozornost stálo vystoupení souborů Vonice ze Zlína, která předvedla slovácký folklor, Malého Zálesí z Luhačovic, Kaliny z Babic, Kašavy a Bartošova souboru ze Zlína, východočeského Hořeňáku z Lázní Bělohrad a západočeského Úsměvu z Horní Břízy. Ostravská cimbálová muzika Lipka překvapila bravurní hrou i zpěvem. Však se jí také dostalo velké pocty! Hrála v sobotu na Magistrátu města Zlína, kde se konalo slavnostní setkání vedoucích všech souborů u primátora Tomáše Úlehly.
Honza Rác, člen festivalového štábu v čele s PhDr. Janem Mičkou, byl po celou dobu na roztrhání. Festival se konal v deštivých dnech, bylo nutné neustále přehodnocovat situaci podle počasí. Organizátoři naštěstí počítali i s touto alternativou a připravili také uzavřené prostory pro vystoupení. Za zajištění romských kapel na festivalu se Janu Rácovi dostalo uznání od samotného primátora, který vyjádřil uspokojení nad tím, že ve Zlíně jsou Romové velice dobře integrováni a jejich soužití s majoritou je výborné.
V neděli se u příležitosti festivalu konala ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba mše. Odpolední závěrečný program se přemístil do malenovického areálu Pod hradem. Nedílnou součástí festivalu byla možnost občerstvit se jídlem i pitím. Návštěvníci měli hojnost výběru – od piva přes moravské víno a slováckou slivovici až k nefalšované skotské whisky.

Text a foto:
Daniela Cincibusová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál