Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Co může přinést nová vláda Romům?

Ve vládním programu ČSSD, lidovců a US-DEU je jen malá zmínka o tom, že vláda se hodlá věnovat i menšinám a jejich právům. Teď můžeme jen říci, že to rozhodně nebude patřit mezi priority nové vlády. Je tu již zákon o ochraně práv národnostních menšin a s tím se EU spokojí, ačkoliv příslušníci menšin, sdružení v Asociaci národnostních menšin, s ním vyjadřují zásadní nespokojenost.

Trochu lepší to bude v oblasti ochrany lidských práv, protože to je dosti podstatný požadavek pro vstup do EU a tady nelze příliš uhýbat. ČR má v tomto směru po stránce legislativy a ještě více exekutivy hodně co dohánět a bude to dohnat muset.
Zůstávají zachovány všechny tři vládní rady, které byly za vlády ČSSD založeny a není důvod je rušit nebo omezovat jejich možnosti. Tedy: Rada vlády pro záležitosti romské komunity, Rada vlády pro lidská práva i Rada vlády pro národnostní menšiny. Tři výrazné osobnosti v čele výkonného aparátu těchto rad zůstávají: jsou to MUDr. Jan Jařab – vládní zmocněnec pro lidská práva, Dr. Andrej Sulitka – ředitel kanceláře Rady pro národnostní menšiny a Roman Krištof – ředitel kanceláře Rady pro záležitosti romské komunity. To je bezpochyby dobře a ušetří to mnohé nástupní problémy a starosti.
Teď už jde jen o to, kdo z ministrů bude předsedou těchto rad. To ale není nejpodstatnější. Dva možní kandidáti svoji vnímavost problémům Romů a soužití už prokázali. Jsou jimi Pavel Rychetský a Vladimír Mlynář. Třetím kandidátem snad může být Petr Mareš, vicepremiér pro vědu a výzkum, který má mít na starosti i lidské zdroje. Jediné, co něm víme je, že propadl ve volbách a přesto se stal ministrem. Kritizoval velmi bývalého ministra školství Zemana. A dost! Dejme se překvapit.
Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál