Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Na karvinském romském festivalu se tančilo, jedlo a pilo

KARVINÁ – V dnešní době je slovo festival chápáno hudebním světem spíše ve smyslu přehlídky hudebních skupin a souborů. Návštěvníci 6. ročníku karvinského romského festivalu, pořádaného Sdružením Romů severní Moravy, však měli možnost přesvědčit se také o jeho původním významu – slavnost či oslava.

Sobotní odpoledne 25. června bylo pro většinu ze 7000 návštěvníků v parku Boženy Němcové příležitostí k oslavě. Tropické počasí s teplotami nad třicítku jen umocnilo dojem letní oslavy Romů, romské hudby a romství vůbec. O oblíbenosti festivalu svědčilo plné letní kino, na jehož pódiu vystoupilo na jedenáct skupin a sólistů. Festival, který podpořily Ministerstvo kultury ČR a Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě, zahájili pořadatelé, karvinský primátor a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.
Staří, mladí, tlustí, tencí, bohatí i chudí tančili a nechali se unášet rytmickými skladbami skupin, jako jsou slovenští Kokavakere Lavutara, trnavští City Boys, bruntálská formace Romdisk, ostravská bigbeatová skupina Epocha, Robert Gábor a Rewia Cygaňska z Polska, Gipsy Boys rovněž z Polska, Klincovci ze slovenské Dětvy, Ľubo Virág, Bartušovci, slovenští Gipsy Tison, Věra Bílá a Kale, písničkář Gejza Horváth a loňská finalistka SuperStar Martina Balogová. Aby posluchači vydrželi tempo i vysoké teploty, máčeli si všichni u vodovodů zátylky, děti se polévaly vodou z petlahví. I přes horké slunce stály dlouhé fronty u stánků s nápoji a jídlem, vodky na stolech a tancovalo se kolem nich. Atmosféra byla vygradovaná úsměvy, rytmy písní a tanečními kroky čardáše. Perníková srdce se zakusovala k panákům vodky a půllitrům piva. Zkrátka vydařená FIESTA!

Banket na konec
Po skončení festivalu se uskutečnila romská zábava v areálu letního kina v parku Boženy Němcové. Festival byl ukončen v prostorách karvinského Romského kulturně společenského centra banketem. Vstupenky byly slosovatelné, a tak si mohli návštěvníci kromě skvělého kulturního zážitku odnést také hodnotné ceny, jako jsou například barevný televizor, rádio s CD přehrávačem či žehlička.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál