Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Protiromští extremisté nečekaně uspěli v bulharských volbách

SOFIE – Nedávné bulharské parlamentní volby skončily překvapením. Nečekaný vzestup xenofobní nacionalistické strany Útok, která získala osm procent hlasů, zkomplikoval situaci vítězným socialistům a potažmo celému Bulharsku.

V etnicky smíšeném a do značné míry tolerantním Bulharsku je tak vysoké umístění nacionalistické strany šokující. Útok uspěl zejména díky své rétorice namířené proti Romům, etnickým Turkům, NATO a světovým finančním organizacím.
Úspěch xenofobní strany nekomplikuje situaci pouze vládním socialistům, pro které bude těžké vytvořit pohodlnou vládní většinu. Bulharsko je při svých jednáních o vstupu do Evropské unie často kritizováno kvůli špatné situaci tamních Romů. Bezmála třicet zástupců Útoku v bulharském parlamentu dveře do Evropské unie zajisté neotevře.
Útok uspěl i navzdory pokusům ostatních politiků vyjádřit své sympatie k Romům. Několik z nich před volbami zavítalo dokonce i do romských ghett.
Do voleb kandidovala také strana Euroroma, která si dala za úkol vyslat romského zástupce poprvé do parlamentu. Její neúspěch a vzestup xenofobní strany však jen potvrdil národnostně šovinistický trend současné Evropy.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál