Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romská škola zůstává nadále v Čáslavi

ČÁSLAV – Středočeský kraj pronajme Romské střední škole sociální část své budovy v Čáslavi na další rok. Škola se do ní zjara přestěhovala narychlo z Kolína a s ředitelem zvláštní školy, v jejíž volné části nyní sídlí, uzavřela pouze krátkodobou smlouvu. Ta měla vypršet na konci června a setrvání v nynějších prostorách bylo velmi nejisté.

„Romská střední škola bude v pronájmu do konce června 2006. Smlouvu ale ještě musí schválit krajská rada,“ uvedl Martin Kupka, mluvčí Středočeského kraje.
V Kolíně zanechala škola stotisícové dluhy, které nyní vyšetřuje policie. Podle jejích zřizovatelů však byla důvodem kvapného stěhování zajímavá nabídka ze strany zvláštní školy v Čáslavi. Kraj o dluzích školy věděl. „O problémech v Kolíně víme. Během čtyř měsíců, kdy u nás škola funguje, ale nevznikly žádné dluhy, proto kraj nájemní smlouvu zřejmě podepíše,“ uvedl Kupka.
Na dluhy romské střední školy upozornila Všeobecná zdravotní pojišťovna, která podala podnět k vyšetřování. Podle ní dluží škola téměř čtyři sta tisíc korun na zdravotním a sociálním pojištění. Vedení školy se k dluhům přiznává, o policejním vyšetřování ale nic neví.
„Dostali jsme se do platební neschopnosti při otevření školy, protože naši studenti neplatili školné,“ řekla Marta Tulejová, která patří ke zřizovatelům zařízení. Dluží prý jen na zdravotním a sociálním pojištění. Za vodu, topení nebo elektřinu ne. „Máme domluvený splátkový kalendář,“ dodala a uvedla, že jediný spor vedou s firmou Vodos, jež jim údajně naúčtovala nepřiměřené částky.
S nájemní smlouvou příliš nesouhlasí vedení města, které chtělo do budovy umístit novou vysokou školu neuniverzitního typu. Ta se má otevřít až v roce 2006, a proto kraj prostory pronajal romské škole.
Romská střední škola sociální je jedinou svého druhu v Evropě. Vyučují se na ní předměty zaměřené na sociální práci a mezikulturní otázky. Škola byla na počátku zdarma, po prvních finančních problémech bylo zavedeno školné.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál