Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romové o druhé české SuperStar

Vyšly jsme do ulic na pražském Žižkově, abychom se místních Romů zeptaly, zda sledovali druhý ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Pokud ano, jaký význam připisují vítězství Vlastimila Horvátha a jak na ně zapůsobilo.

Gabriela Klempárová, 34 let
Myslím si, že vyhrál částečně i díky tomu, že v prvním ročníku soutěže vyhodili Martinu Balogovou. Mám pocit, že s tím měla Nova minulý rok problém. Na druhou stranu se konečně Rom dostal mezi celebrity, a jen doufám, že nám tam neudělá ostudu. Jsem osobně moc ráda, že vyhrál. Navíc si myslím, že si to zasloužil, protože byl opravdu dobrý.

Vojtěch Horváth, 12 let
Myslím si, že pro Romy to bylo překvapení, protože konečně někdo z nich vyhrál v takové soutěži. Já jsem fandil Alimu Amirimu. V minulém ročníku se mi nejvíce líbil Sámer Issa, protože má rychlé, rytmické písničky. Ale jsem rád, že tentokrát vyhrál Vlasta Horváth.

Lucie Demeterová, 11 let
Celkem jsem fandila i Bendemu, ale cítila jsem, že Vlasta Horváth je nejlepší. Mám radost, že vyhrál. Podobné pocity má asi většina Romů.

Michal Klempár, 14 let
Mně osobně se moc nelíbí, ale celkově vzato není špatný. Jeho vítězství je velká změna, protože nejlepším zpěvákem byl letos v Česku zvolen Cikán. Jeho fandy jsou jak Romové, tak Češi.

Monika Červeňáková, 38 let
Mám velikánskou radost, protože jsem mu hrozně fandila. Jeho vítězství potvrzuje, že byl jednoznačně nejlepší. Myslím si, že kdyby rozhodování bylo pouze na porotě, nevyhrál by on, ale nějaký gádžo, celé je to podle mě strašně zkorumpované. Postoj Čechů k Romům to ale určitě nezmění. Diskriminace bude neustále. Tím, že jednou v této soutěži vyhrál Rom, se nic nestane. Tolik úspěšných Romů už bylo v televizi či v novinách a diskriminace je tady pořád.

Vlasta Hrstková, 54 let
Já jsem mu moc fandila od začátku už proto, že když si vezmete Čecha a Cikána, kdo vám lépe zahraje na housle? Vždycky Romák. Má talent a vůbec je šikovný. Očekávala jsem, že bude na prvním místě. Vypovídá to něco i o divácích, kteří mu poslali tolik hlasů. Myslím, že pro spoustu Romů by mohl jít příkladem – aby byli vzdělaní a kulturní. Mohl by se stát pro Romy inspirací, zejména pro ty, kteří si například chtějí založit nějaký soubor nebo hudební skupinu. Je hodně Romů, kteří mají i na to, aby se uplatnili v zaměstnání, aby získali dobrou práci – také pro ty by mohl být motivací.

Připravila: Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál