Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Více než čtyřicet let od rasistické vraždy

PHILADELPHIA – Výběrem poroty začal ve městě Philadelphia v USA soudní proces týkající se více než 40 let staré rasistické vraždy. Před soud byl postaven 80letý pastor Edgar Ray Killen, který měl jako člen Ku-klux-klanu nechat v roce 1964 zabít tři aktivisty, kteří pomáhali registroval černošské obyvatelstvo k volbám. O otevření případu se postaraly tři středoškolačky, které si jej vybraly jako téma školního projektu.

Oběťmi vraždy byli běloši Michael Schwerner (24) a Andy Goodman (20) a černoch James Chaney, kteří přijeli do Mississippi jako jedni z více než tisícovky aktivistů bojujících proti rasové segregaci. Nejprve byli pod falešnou záminkou zadrženi a po propuštění z policejní stanice ubiti členy Ku-klux-klanu vedenými Killenem. Jejich zahrabaná těla našla až federální policie.
Ihned po incidentu nebyl z vraždy nikdo obviněn, pouze sedm členů Ku-klux-klanu bylo odsouzeno za porušení občanských práv aktivistů. Killen stanul před soudem ještě v šedesátých letech. Obžaloby byl ale nakonec zproštěn, protože jedna členka poroty odmítla „odsoudit pastora“.
O případu byl již dříve natočen hollywoodský film Hořící Mississippi s Genem Hackmenm v roli agenta FBI. Proces, který podle odhadů potrvá několik týdnů, sleduje přímo před soudní síní několik desítek novinářů z celého světa. Soudní přelíčení přenáší americká kabelová televize.

(zl)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál