Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Rvačku v brněnském Bronxu ukončila rána mačetou

Brno-sever – Ve čtvrti, kterou Brňané nazývají Bronxem, bylo o víkendu živo. Policie tam v sobotu (18. června) zasahovala u šarvátky, na jejímž konci skončila mačeta v hlavě jednoho z účastníků sporu. Den na to zase odtud záchranka odvezla muže s řeznými ranami na rukou. Při hromadné bitce rozvášněných obyvatel brněnského Bronxu ve Francouzské ulici tekla v sobotu v podvečerních hodinách krev.

Nejdřív jeden z mužů vyrazil devětatřicetiletému sokovi zuby a dal se na útěk. „Strážníkům se podařilo útočníka téměř vzápětí zadržet. Ve chvíli, kdy už se zdálo, že mají situaci pod kontrolou, jiný muž sekl zadrženého do hlavy mačetou,“ popsala mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková. Strážníci pak pachatele odzbrojili a ke zraněným přivolali sanitku.
„Nejprve si skupinka lidí začala sprostě nadávat, vzájemně si vyhrožovali. Jeden z nich pak udeřil druhého popelníkem do obličeje. Viděla jsem, jak plive krev a zuby, v jedné ruce jsem zahlédla i nůž, takže jsem honem zavolala policii,“ popsala žena, která bydlí nedaleko. Podle ní se konflikt nejspíš rozhořel kvůli dlužným penězům.
Nikdo z příbuzných a známých obou skupin o rvačce nechce mluvit. „To je naše věc, vyřídíme si to sami,“ hlesla sousedka muže, který se zotavuje ze zranění úst ve Fakultní nemocnici Brno. O stavu druhého muže, který dostal mačetou a leží ve vojenské nemocnici, lékaři nechtěli sdělit podrobnosti. Policie případ vyšetřuje a zatím nezahájila proti nikomu trestní stíhání.
Ti lidé jsou temperamentní
Ve čtvrti, kterou Brňané nazývají Bronxem, bylo o víkendu vůbec živo. V neděli krátce po půlnoci zase strážníci nalezli v Bratislavské ulici pobodaného muže, který krvácel z ran na rukou. Pachatele a okolnosti útoku bude muset policie teprve zjistit.
Brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas si ale nemyslí, že by v tak zvaném Bronxu, jehož střed je vymezen ulicemi Koliště, Francouzská a Cejl, bylo výrazně nebezpečněji než jinde ve městě.
„Tu a tam se vyskytnou hromadnější šarvátky, které jsou dány temperamentnější mentalitou místních obyvatel. Ti lidé rychle vybuchnou, vytáhnou nůž nebo prohodí oknem židli, ale jejich rozpory zrovna tak rychle utichnou. Za pět minut se spolu už zase klidně napijí,“ popsal specifika obyvatel Bronxu mluvčí Lubas.
Boj proti ghettu
Ani Jan Musil, místostarosta Brna-sever, pod nějž část problematického území spadá, nespatřuje hlavní potíž ve vysoké koncentraci romské populace: „Chápu to spíše jako problematiku sociální než rasovou. V této oblasti žijí buď lidé, kteří se pro takový způsob života rozhodli, ale je tam hodně i těch, kteří nedokázali vzdorovat sociálnímu tlaku a dostali se do uzavřeného kruhu chudoby.“ Radní se proto snaží mazat hranice ghetta a vtáhnout jeho obyvatele do života za nimi.
„Souhlasili jsme například s výstavbou obchodního domu Interspar na ulici Cejl, protože díky němu se z ní stane důležitá společenská tepna, která přitáhne i lidi z jiných částí města,“ vysvětlil Musil.
Obyvatelé problémové čtvrti mohou požádat o pomocnou ruku i u několika příspěvkových organizací a občanských sdružení. Podle Michala Kratochvíla z příspěvkové organizace Drom je pro větší bezpečnost v ulicích brněnského Bronxu hlavně třeba zvýšit důvěru jeho obyvatel k policii: „Proto jsme připravili projekt na zaměstnání dvou policejních asistentů, kteří by styk mezi Romy a policií zprostředkovávali. Rozjet by se měl už koncem tohoto roku.“

(Mf Dnes, 21. června,
Ivana Karásková,
Olga Málková)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál