Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nemocniční galerie zrušila výstavu kvůli romské pacientce

BRNO – Galerie Žlutý kopec v Masarykově onkologickém ústavu v Brně přerušila výstavu obrazů Ivany Baraziové po pěti dnech od otevření. Důvodem je hospitalizace romské pacientky. O událostech informoval 13. června týdeník TÝDEN.

„Do nemocnice nastoupila jako pacientka jedna Romka a my jsme se dohodli, že po dobu její hospitalizace expozici raději sundáme,“ řekl pro TÝDEN galerista Miroslav Vaňáček. Za pacientkou podle něj přišlo na návštěvu najednou i padesát lidí a prohlíželi si obrazy, jako by je chtěli ukrást.
Po uveřejnění těchto zpráv však mluvčí nemocnice Zuzana Joukalová důvody pro přerušení výstavy pozměnila. „Výstava byla pouze na dva dny přerušena z technických důvodů a už je opět veřejnosti přístupná,“ řekla pro ČTK.
Podle TÝDNE to však byla sama mluvčí nemocnice, která navrhla přerušení výstavy. „Několikrát jsem je viděla, jak si obrazy prohlížejí, i když tady už neměli co dělat. Některé z obrazů jsou tak malé, že by se daly strčit do kapsy,“ cituje list mluvčí. Autorka obrazů proti postupu galeristů nic nenamítá. Obrazy prý nejsou pojištěny a jejich cena přesahuje tři sta tisíc korun. Navíc pacientku popisuje jako „cikánskou královnu“ a zná i její jméno a diagnózu. Kde tyto údaje získala, odmítá říct. Mluvčí nemocnice popírá, že by osobní data hospitalizované někomu sdělovala.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál