Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Benefiční koncert sboru Apsora

Sbor amatérských zpěváků Apsora (Slzičky) vznikl před dvěma lety a dnes má za sebou více než dvě desítky koncertů. Pod vedením Idy Kelarové vystupuje na benefičních koncertech v ČR i na Slovensku a letos poprvé i v Berlíně, kde vznikla před časem další Apsora.

Apsora je jediným sborem, který má na repertoáru původní romskou tvorbu. Pilířem repertoáru jsou písně romského skladatele – kytaristy, zpěváka a pedagoga Desideria Duždy, který na červnovém benefičním koncertě vystoupí s romskou kapelou Romano Rat.
Absolventi workshopů a seminářů Mezinárodní školy pro lidský hlas – International School for Human Voice – tak zúročují dlouholetou pedagogickou a terapeutickou činnost své zakladatelky Idy Kelarové a doslova naplňují její motto: Otevři své hrdlo, otevři své srdce, ničeho se neboj a zpívej.
Apsora je společenství lidí, kterým není lhostejný dnešní svět a kteří věří, že děti jsou naší budoucností. Proto podporují a spolupracují s občanským sdružením Miret, jehož uměleckou ředitelkou je Ida Kelarová. „Miret pomáhá mladým talentovaným romským umělcům, přispívá integraci menšin do majoritní společnosti, seznamuje ji s romskou kulturou a jejími kořeny, ale především zaměřuje své aktivity právě na děti,“ řekla RH Ida Kelarová. Miret je také už čtvrtým rokem spoluorganizátorem letního dětského tábora v krásném prostředí na hradě Svojanov, kde prožívá část léta přibližně stovka romských a neromských dětí z dětských domovů a sociálně potřebných rodin. Děti tam získávají zkušenosti spojené se širokým spektrem uměleckých činností, cílem je podpořit jejich talent a dovednosti. Učí se také komunikaci a porozumění, aby nemusely žít ve strachu. Podle Idy Kelarové se v dnešní době považuje výchova dítěte k tomu, aby mělo otevřené srdce, za naivní, hloupé a nepatřící do tohoto světa, ale oni chtějí dokázat opak. „Předávat lásku a pomáhat druhým znamená obdarovat a milovat sám sebe.“
Vloni se dětský tábor uskutečnil díky tomu, že se během roku podařilo „vyzpívat“ dostatečnou finanční částku. Letos je potřeba 300 000 Kč. Nadace Divoké husy podpořila vánoční koncert uspořádaný v kostele sv. Prokopa a zdvojnásobila výtěžek akce, na kontě sdružení přibylo 143 000 Kč. Letošní lednový a dubnový koncert v Berlíně vynesl dalších 91 000 Kč.
A názor Idy Kelarové? „Každý koncert je důkazem, že síla lidského hlasu nezná hranice, a že hlas má obrovskou sílu. Zpěvem můžeme bojovat proti rasismu, diskriminaci i strachu. Nespoutaná radost, smutek, láska, zlost, vášeň, slzy, touha po společenství, to vše pocítíte a přitom nemusíte rozumět romskému jazyku, stejně jako většina účinkujících. Při koncertech Apsory zatoužíte měnit nejenom sebe, ale také svět kolem.“
Společenský význam sboru nabývá světových rozměrů. Amari famelija je stále větší, a to je dobře. Česká a německá Apsora se koncem dubna rozrostla o izraelskou. Červnový benefiční koncert pořádá Miret pro občanské sdružení Klub hurá kamarád za podpory římskokatolické farnosti u sv. Prokopa na Sladkovského náměstí, v Praze 3-Žižkově. Tam se také koncert Amari famelija (Naše rodina) v neděli 19. června od 19 hod. uskuteční.
Vstupenky jsou v předprodeji v Informačním centru v Celetné 14, Praha 1 a budou k dostání i v kostele před koncertem.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál