Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zemřel muž zraněný při rvačce

Janov nad Nisou – Kóma Milana Bílého (45), kterého při rvačce 30. dubna těžce zranil dvacetiletý mladík v Janově nad Nisou, trvalo celý měsíc. V pondělí 30. května zemřel.

Podle vyjádření policejní mluvčí Ludmily Knopové jablonečtí policisté případ od počátku vyšetřovali jako těžkou újmu na zdraví a až dosud nezískali žádné důkazy, že tragédie měla rasový motiv – proto o této možnosti zatím ani neuvažují. „Oba muži se pohádali u ohně při čarodějnicích a poprali se. Nikdo přitom nepoužil zbraň,“ uvedla Knopová. S těžce zraněným mužem policisté nemohli vůbec hovořit, protože byl v kritickém stavu v důsledku těžkého poranění mozku.
Členové Romské demokratické sociální strany (RDSS) s tím ale ve svém prohlášení nesouhlasí. Podle předsedy Miroslava Tancoše do ležícího Milana Bílého mladík kopal, a když se ho jiný muž pokoušel odtrhnout, násilník na něj vulgárně křičel, ať se Romů nezastává. „Máme svědky, kteří slyšeli útočníka oběti nadávat Ty svině cikánská, patříš do plynu,“ uvedl Tancoš a dodal, že svědci ze strachu sdělí svá jména pouze advokátovi. „Po smrti Bílého jsme případ předali krajským vyšetřovatelům,“ uvedla policejní mluvčí. Janovský starosta Daniel David si zesnulého vybavuje jako bezproblémového člověka. Podle něj nebyl agresivní a ani nikdy neslyšel, že by měl jakékoli problémy.
Dokud Bílý žil, hrozilo útočníkovi nejvýše osm let vězení. Po jeho úmrtí se trestní sazba pro pachatele změní na pět až 12 let odnětí svobody. (jk)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál