Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Pravý význam slova sterilizace znají ženy až teď

Případů sterilizovaných romských žen v České republice přibývá – po Ostravsku se Evropské středisko pro práva Romů bude zabývat i desítkami případů z mosteckého romského ghetta Chanov. Na kauze se podílí známý tandem právníků ERRC, v čele s Michaelou Tomisovou a Jiřím Kopalem, kteří stejně jako v obdobných případech z Ostravy hodlají stížnosti postoupit ombudsmanovi Otakaru Motejlovi.

Romano hangos se proto vypravilo do oblasti opředené mnoha mýty, na jejichž utváření mají velký podíl česká média. Ta mnohdy prezentují sídliště Chanov jako necivilizované místo, jež je v českých poměrech přirovnatelné ke slovenským osadám. Naším cílem bylo nejen pořídit materiál, který bude informovat čtenáře o vývoji situace v kauze sterilizací českých Romek. Chtěli jsme i ukázat, že tam nežijí žádní negramotní asociálové, kteří odmítají pracovat, ale velice vnímaví a životem protřelí lidé, kteří si z celého srdce přejí mít práci a dostat šanci. To však v Mostu není jednoduché: podle obyvatelů Chanova se již ani do města neodvažují, protože není ničím neobvyklým, že příznivec hnutí skinheads přiloží hlaveň romskému dítěti k hlavě.
Našeho rozhovoru se účastnily čtyři ženy. V malém kroužku jsme živě debatovaly o jejich zkušenostech se sterilizací. Hovor byl velice vzrušený, protože se jednalo o téma lékařského zákroku, který jim naprosto změnil život. Byly podvázány velice mladé a neschopnost otěhotnět je v drtivé většině stála nejen psychické strádání, ale i ztrátu zdraví.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál