Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Byla to komunistická provokace, či výkřik anticikanisty?

Mnoho Romů starší generace se naivně domnívá, že za komunistického režimu se jim žilo lépe. Argumentují tím, že byla práce, nebylo tady tolik rasismu, s bydlením nebyl takový problém jako dnes atd. Jenže to vše je jeden velký omyl, protože většina problémů, s nimiž se potýkáme, pochází z doby, kdy komunisté byli u moci.

Jestli si někdo namlouvá, že současní komunisté mají Romy v lásce, nechť si přečte výrok komunistického europoslance Ransdorfa o koncentračním táboru v Letech u Písku. Jako historik tvrdí, že v Letech nikdy žádný koncentrační tábor nebyl, a že se okolo této záležitosti bezuzdně lže. Neonacisté také zpochybňují holocaust Židů. Tvrdí, že je to výmysl židobolševiků, žádné koncentrační tábory, plynové komory a krematoria prý nikdy neexistovaly. Tato lež má falšovat dějiny v neprospěch Německa atd. Ransdorf vpodstatě tvrdí totéž o genocidě Romů v době nacistické okupace Československa.
Je velmi důležité si to vše uvědomit, protože bylo vysloveno něco, co zpochybňuje utrpení všech, kteří koncentračním táborem v Letech prošli. Stovky Romů tam zahynuly kvůli nelidskému zacházení a vražedným podmínkám. Kdo tvrdí, že se o Letech „bezuzdně lže“, ukázal, jaký má vztah k mrtvým i živým Romům. Pro mě je to anticikanista, na jehož hlavu by měla padnout kletba všech umučených Romů.
Ransdorf ukázal, jaký mají komunisté vztah k Romům. Kdo si myslel, že u nich Cikán nalezne shovívavost, šeredně se mýlí. Prasečák v Letech nechali vybudovat v sedmdesátých letech komunisté a v současnosti se nikdo z nich nehlásí za tento odporný čin k odpovědnosti. Nikdo z komunistických poslanců se nepostavil za nápravu toho, co bylo na Romech spácháno v době komunistického režimu. Naopak. Komunistický europoslanec zpochybnil oběti romského holocaustu a nám všem sprostě plivnul do tváře. Ransdorf nám vlastně vzkázal, že i pro komunisty jsou Cikáni pouze „untermensch“. Nedělejme si iluze, ani od nich nemůžeme čekat nic dobrého.

Dezider Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál