Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Vzpomínka

Lety u Písku – V pátek 13. května se uskutečnil pietní akt na místě nouzového hřbitova bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku za přítomnosti asi 80 účastníků, ponejvíce Romů. Od roku 1995 se tedy tento pietní akt uskutečnil již podesáté. Bohužel stále také za přítomnosti znesvěcující prasečí farmy.

Připomeňme, že na místě hromadných hrobů zemřelých romských obětí byl vybudován památník za finanční podpory kanceláře prezidenta Havla, vlády a odborné asistence Muzea romské kultury. Památník je prací sochaře Zdeňka Hůly.
Setkání začalo v pravé poledne u památníku na místě bývalého vězeňského hřbitova v areálu bývalého koncentračního tábora pro romské obyvatelstvo za 2. světové války v blízkosti obce Lety. Na začátku všichni zúčastnění představitelé institucí i veřejného života položili k památníku věnce a kytice.
Samotné setkání zahájil Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Připomněl, že letos se každoroční setkání koná v roce kulatých výročí – 60 let od konce 2. světové války a 10 let od vybudování památníku v dnešní podobě. Dosud však památku všech zesnulých znevažuje vepřín, který přes sliby různých činitelů na území tábora stále stojí.
Poté jáhen z Ostrovce sloužil bohoslužbu slova. Ve čtení z epištoly sv. Pavla uvedl, že utrpení Krista na kříži ještě neznamenalo konec všeho mučení na Zemi, ale čtení z evangelia sv. Lukáše dává všem naději na věčný život. Místopředseda Senátu Petr Pithart ve své krátké řeči uvedl, že všechny oběti, které v koncentračním táboře Lety u Písku přišly o život, byly především československými občany. Proto si zaslouží naši úctu a pietu. Tlumočil rovněž slova předsedy vlády Jiřího Paroubka, že vepřín by na místě, kde přišlo mnoho lidí o život, být neměl.
Příspěvek zemského rabína Karola Sidona byl z kategorie černého humoru. Hovořil o tom, že bývalé koncentrační tábory dnes představují turistickou atrakci a byznys, a tak vepřín bude zajímavý až tehdy, kdy lidé začnou za jeho návštěvu platit.
Fedor Gál uvedl, že přišel sám za sebe a ne jako představitel nějaké instituce. Vyjádřil přání, aby takových účastníků bylo více, nejen oficiálních delegací.
Na závěr této části programu přednesl romský básník Emil Cina vlastní vzpomínkovou báseň na počest obětí v romštině i v češtině a romská hudba zahrála hymnu českých Romů. V další části dostali slovo ti, kdo neměli oficiální příspěvek, ale chtěli něco říci: Ondřej Giňa poděkoval všem za účast a zájem o vzpomínku na zesnulé, a vystoupil rovněž Bohuslav Ulman (místopředseda nově vzniklé politické strany Romů).
Všichni účastníci se pak přesunuli do Mirovic, kde na místním hřbitově (u památníku obětí z tábora Lety) proběhl pietní akt, pohřební bohoslužba a kladení věnců. Vystoupil rovněž zahraniční host – představitel polských Romů Roman Kwiatkowski.

Vladislav Suchánek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál