Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  V severních Čechách narůstají rasistické útoky

CHOMUTOV (ror) – Počet rasistických a extremisticky motivovaných trestných činů v severních Čechách narůstá. Celkem letos evidují severočeští policisté dvaatřicet trestných činů s rasovým podtextem, loni jich bylo o dvanáct méně. Je i víc stíhaných osob – 49 oproti loňským 25 za první půlrok 2001. „Lidé jsou na podobné případy čím dál citlivější. Obracejí se na nás kvůli tomu už mnohem častěji než dříve. Navíc se ale zvyšuje i aktivita extremistů. Zaznamenáváme, že sem jezdí i příznivci krajní pravice například z Německa,“ sdělil Jiří Volprecht ze severočeské služby kriminální policie a vyšetřování.

Nejedná se jenom o rasistické útoky, jejichž terčem jsou především Romové, ale i o vylepování různých extremistických plakátů. Jedním z posledních rasistických případů, který se dostal do policejní evidence, je čin dvou mladých příznivců hnutí skinheads z Chomutova. Mladí neonacisté byli začátkem května přistiženi, jak vylepují plakáty s textem Sudety byly a budou opět německé. Až včera ale policisté oznámili, že jsou stíháni pro trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. „Museli jsme počkat, než text letáků ohodnotí znalci. Proto jsme sdělili obvinění oběma mladíkům až nyní,“ uvedl Volprecht.
Podobné plakáty se objevily už dříve v různých městech země. Na severu Čech je policisté objevili pouze v Chomutově. „Znalci jednoznačně uvedli, že text na letácích je otevřeným hlásáním národnostní, náboženské a částečně i rasové zášti. Je propagací fašismu a útokem na suverenitu státu,“ dodal Volprecht. Plakáty s textem podle policistů pocházejí od výrobců z Ostravska.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál