Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Pamětní den Romů v Hodoníně u Kunštátu

Poslední transport vězňů z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu (okres Blansko) do Osvětimi byl vypraven 21. srpna roku 1943.

Rádi bychom založili tradici setkávání občanů na tomto místě a v tento den k uctění památky romských obětí a vytvořili tak protiváhu obdobnému pietnímu aktu v Letech u Písku, který podobně jako v Hodoníně přispěl k neblahé likvidaci tehdy zase českých Romů.
Muzeum romské kultury v Brně bylo iniciátorem, realizátorem a nakonec i investorem památníku obětí tohoto bývalého cikánského tábora a také pamětní desky nad hroby umučených Romů na hřbitově v Černovicích, obci vzdálené 10 km od Hodonína u Kunštátu, kam byly romské oběti z tábora převáženy a pohřbívány do hromadného hrobu.
Po zkušenostech z uplynulých let již nelze spojovat tento akt s místní poutí k Panně Marii, která je shodou okolností v tomtéž termínu. Je žádoucí vytvořit samostatný a důstojný akt a vytvořit tradici, kterou pořádají sami Romové.
V takovýchto případech se nejedná o pouhý symbolický akt úcty a památky na zemřelé, nýbrž je to i připomínka oněch neblahých událostí a jejich příčin na adresu celé společnosti. Snaha zapomenout a bagatelizovat tyto děje je zřejmá. To nelze připustit!
Doufáme a věříme, že se Romové v co nejhojnějším počtu zúčastní důstojného uctění památky romských obětí počínaje rokem 2003.
Muzeum romské kultury nebude z výše uvedených důvodů letos organizovat tento pietní akt, omezí se pouze na kontrolu stavu památníku a pamětní desky a ve výroční den položení kytic.
Účast kohokoliv je ovšem vítána.
Muzeum romské kultury Společnost odborníků a přátel Muzea romské kultury
Společenství Romů na Moravě

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál