Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Evropský parlament přijal rezoluci k odstranění prasečáku v Letech

Je smutné, že lidem v jiných zemích více než lidem v České republice vadí prasečák v Letech u Písku, což je možno považovat za ostudné!

Evropský parlament teď tu ostudu svojí rezolucí rozšířil po celém kulturním světě. To je dobře. Kulturní země tak alespoň vyvíjejí tlak, aby se i záležitosti romského holocaustu daly do pořádku po více než šedesáti letech, kdy se staly, a to s ohledem na reflexi těch událostí z pohledu kulturního a vnímavého člověka v místech, kde nejsou chápány a vnímány v takové podobě.
Je zajímavé říci si, kteří z českých europoslanců proti rezoluci hlasovali. Byli to poslanci za ODS a KSČM. Hle, kouzlo nechtěného!
Pan Ransdorf, komunista, dokonce prohlásil při diskusi, že o žádný koncentrační tábor v Letech u Písku se rozhodně nejednalo. Jako historik to přece musí vědět: „Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl.“ Pominu fakt, že by si Ransdorf měl doplnit své vzdělání, na němž si tak zakládá. Mnohem podstatnější je, že mu nedochází ostudnost takového přístupu k hodnocení událostí, na něž má celý kulturní svět dnes už zcela jednoznačné stanovisko.
Panu prezidentu Klausovi zase více vadí, že se nám EU plete do vnitřních záležitostí než skutečná podstata věci, kterou je nedostačující reflexe romského holocaustu v ČR do reálné a současné situace.
Kolikrát za poslední dobu jsme už o nedostatečné reflexi romského holocaustu mluvili? Teď znovu a jasně můžeme prohlásit, že i prasečák v Letech u Písku je zřetelným důkazem institucionálního popírání romského holocaustu, stejně jako zákon č. 261/2001 Sb., o odškodnění obětí rasové diskriminace za druhé světové války, o němž jsme se zmiňovali již dříve několikrát. A co stejný tábor v Hodoníně u Kunštátu? Na jeho místě je rekreační středisko, které nesvědčí zrovna o příkladné pietě za osoby, které tam umíraly.
Dobře si přečtěte tyto řádky, abyste věděli, kdo a jak upřímně to skutečně myslí s nápravou křivd spáchaných za druhé světové války. Dal bych si pozor na politiky z ODS a KSČM. Volby do parlamentu budou už brzy!
Ostatně není žádným tajemstvím, že komunisté nikdy nechtěli slyšet, že by Romové i Židé trpěli v koncentračních táborech. Když už museli, protože fakta byla neúprosná a jasná, přiznávali to jen neradi. To je taky poznání pro ty, kteří říkají, že za komunistů bylo lépe.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál