Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Mladistvý žhář z Krnova byl odsouzen

OSTRAVA (ror) – Po čtyřech letech je definitivně uzavřen jeden z nejzávažnějších rasistických útoků na severní Moravě, při kterém málem uhořela Romka z Krnova Emílie Žigová. Obžalovaný Radek Bedri půjde na dva roky do vězení za to, že hodil z rasové nenávisti do bytu Romů láhev s benzinem a zapáleným doutnákem. Fašistické tiskoviny a symboly, které u něho našla policie, prokázaly, že patřil k horlivým neonacistům. V době útoku mu nebylo osmnáct let.

Policisté ani státní zástupce sice nevěří, že Bedri útočil sám, soudu se to ale nepodařilo prokázat. Zbývající dva obžalovaní skinheadi, kteří se zprvu přiznali, jsou osvobozeni pro nedostatek důkazů. Ostravský odvolací senát tím potvrdil rozsudek Okresního soudu v Bruntálu z letošního února. Jediná možnost, jak rozhodnutí zpochybnit, je dovolání k Nejvyššímu soudu.
Rasistický útok, který ohrozil život několika lidí, překvapil rodinu při sledování televize. „Dívali jsme se v noci na televizi. Najednou se roztříštilo sklo, dovnitř vlétla láhev a vše bylo v ohni,“ popsal útok majitel bytu Milan Kováč, jemuž plameny popálily nohy. Jeho družka, která měla popáleniny druhého a třetího stupně na čtyřiceti procentech těla, nedávno zemřela. Nepodařilo se však prokázat, že smrt souvisela s útokem.
Podle Marka Pappeho z Evropského centra pro práva Romů měla Kováčova družka Emílie Žigová trvalé následky. Výrok soudu však Pappe ocenil. „Je významné, že soud rozhodl, že za tak závažný čin nestačí podmínečný trest. Průtahy však byly v této kauze strašlivé. Kvůli liknavosti policie nebylo dost důkazů pro to, aby byla potrestána celá skupina útočníků,“ poznamenal. Porota předtím dvakrát osvobodila pro nedostatek důkazů všechny tři mladíky. Žalobce se ale pokaždé odvolal.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál