Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Oslavy Dne Romů ve Frýdlantě

Frýdlant – V sobotu dne 9. dubna se konala oslava Dne Romů. Pro nepřízeň počasí se odehrávala v sále restaurace Beseda ve Frýdlantě.

Akci uspořádal Městský úřad Frýdlant – oddělení prevence, romský terénní sociální pracovník a Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant za podpory libereckého krajského úřadu – odbor sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin. Svou návštěvou ji podpořil krajský koordinátor romských poradců Ing. Jozef Holek.
Hlavní organizátorkou byla Ilona Daňová – romská terénní sociální pracovnice MěÚ, které pomáhal Milan Kysela z kanceláře úřadu. Dohled nad pořádkem na ulici a nad přeplněným parkovištěm hravě zvládl vedoucí strážník Městské policie Frýdlant p. Kloz.
Díky aparatuře a trpělivým zvukovým technikům ze sboru Jednoty bratrské mohlo na čtyři sta návštěvníků slyšet a vidět velkolepé představení, kterým se prezentovala řada hudebních, tanečních a zpěváckých skupin i jednotlivců.
Původní záměr oslavy – ukázkami romských tanců (divokých čardášů a vystoupením dětských romských hudebních kapel) připomenout dnes už téměř zapomenutou romskou tradici – byl splněn do puntíku.
Program zahájili chlapci z Výchovného ústavu pro děti a mládež z Chrastavy, kteří pod vedení učitele Dušana Kotlára zazpívali romské písně.
Zatančil i chrastavský dětský taneční soubor pod vedením paní Pálové. Děti ze Základní a speciální školy Raspenava pod vedení paní učitelky Lžičařové zazpívaly, zatančily a zahrály i divadelní pohádku. Ukázkou orientálních tanců ohromila diváky Michaela Kozáková – svěřenkyně romské pedagogické asistentky Ilony Daňové.
Taneční soubor pana Karaly z Nového Města pod Smrkem v překrásných romských krojích předvedl několik tanců a sklidil jako vždy velký úspěch.
Pak nastoupilo Romské komunitní centrum z Liberce. Taneční kroužek pod vedení paní Demetrové rozzářil parket barvami a tradičními tanci a velký potlesk si vysloužila skvělá cimbálová muzika Miroslava Kotlára.
Hned po tanečním vystoupení frýdlantského souboru pod vedením paní Sivákové se přestavil dětský taneční soubor občanského sdružení Raspenava – Phenava pod vedení Emila Daňa.
Stejně jako vystoupení dětí z Frýdlantu, tak i taneční kreace Oldřicha Bariho vyvolala bouřlivý potlesk.
Posledních 40 minut pro všechny k tanci hrála a zpívala kapela z Frýdlantu pod vedení pana Huňáka.
Všichni vystupovali bez nároku na honorář. Oceněním byla kytička pro vedoucího souboru a balíček sladkostí pro děti. Největší odměnou pak potlesk a uznání diváků. Spokojení návštěvníci se rozcházeli v 18 hodin.

Mgr. Alena Švejdová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál