Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Slavilo se i v Muzeu romské kultury

Brno (red) – V předvečer Mezinárodního dne Romů, 7. dubna, si Muzeum romské kultury v Brně připomnělo svátek Romů na celém světě. „Jeho oslavou jsme chtěli nejen my tady v muzeu poukázat na to, že přestože na celém světě žije mnoho odlišných skupin Romů, máme všichni společné kořeny,“ uvedla PhDr. Jana Horváthová, ředitelka muzea.

U příležitosti tohoto dne byla připravena vernisáž tří výstav doprovázená živou romskou hudbou. Na první výstavě Bacht the balvaj pheňa hin / Štěstí a vítr jedno jsou čekají na návštěvníky tři desítky černobílých fotografií, které zachycují tváře Romů a jejich činnost převážně na slovenském, ale také českém venkově. Výstava romistky PhDr. Hany Šebkové je uspořádaná u příležitosti vydání (in memoriam) stejnojmenné knihy. Snímky v ní doplňují romská přísloví. Portréty Romů jsou hlavním tématem i další fotografické výstavy Pod jedním nebem. Její autor Pavel Zuchnický zachytil život ve slovenských romských osadách. Poslední výstava Lidé kolem nás: menšiny žijící v Jihomoravském kraji se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka. Je rozdělena do dvou částí: v jedné dostala prostor prezentace spolkových sdružení národnostních menšin, druhá představuje výtvarné práce i psané úvahy žáků z více než deseti středních a základních škol.
Připomeňme, že 8. duben, Mezinárodní den Romů, je svátkem Romů a Sintů na celém světě. Zároveň připomíná datum, kdy se v roce 1971 nedaleko Londýna uskutečnil první kongres Světové romské unie (později Mezinárodní romské unie – IRU). „Kongresu se zúčastnila i delegace československých Romů. Došlo na něm k několika důležitým rozhodnutím, mimo jiné bylo rozhodnuto o používání slova Rom, jehož původ je v romském jazyce, dále k uznání romské vlajky a hymny,“ upozornila Horváthová. Mezinárodní den Romů byl ustanoven na 4. sjezdu IRU ve Varšavě; od té doby je uznáván vládami i světovými institucemi jako připomínka společné historie i kulturního dědictví všech Romů a Sintů. V České republice se Mezinárodní den Romů slaví od roku 2001.

Foto: Magda Kucharičová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál