Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Nové centrum pomůže brněnským Romům najít zaměstnání

BRNO – Nové multifunkční centrum bude již brzy pomáhat brněnským Romům najít zaměstnání či zlepšit kvalifikaci. V rámci svého projektu Systém pro úspěšné uplatnění Romů na trhu práce ho založilo občanské sdružení IQ Roma servis. Dostalo na něj dotaci ve výši téměř 26 milionů korun. Na projektu s ním bude spolupracovat dalších patnáct organizací, mezi nimi např. Jihomoravský kraj, některé fakulty Masarykovy univerzity či základní školy Merhautova a Křenová.

„Naše centrum bude mít více sekcí a bude určeno pro široké spektrum klientů,“ uvedla Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis. Projekt si klade za cíl motivovat a stimulovat romské občany, poskytnout jim dostatečné informace o možnostech vzdělání a pomoci rozšířit jejich kvalifikaci. „Úřad práce nabízí mnoho rekvalifikačních kurzů a bylo by nesmyslné, aby se naše činnost kryla. Proto se zaměříme zejména na kurzy, které jsou pro úřad práce příliš finančně náročné a z toho důvodu je cíleně nevedou. Bude to hlavně výuka českého a anglického jazyka a ovládání počítačů,“ dodala Klamková. Rozšiřováním kvalifikace však činnost centra nekončí. Projekt počítá také s vlastní pracovní agenturou. „Naši pracovníci budou za naše klienty cíleně lobbovat u zaměstnavatelů,“ řekla ředitelka IQ Roma servis. „Se zaměstnáním člověka hlášeného na úřadu práce je spojeno mnoho administrativy, která potenciální zaměstnavatele často odradí. Proto jim nabídneme, že za ně všechno papírování vyřídíme,“ dodala.
IQ Roma servis nyní spolupracuje se zhruba 450 rodinami. Mezi klienty patří zejména mladí lidé od třinácti do třiceti let. Nové centrum však bude pomáhat i střední a starší generaci. Aby bylo vzdělávání opravdu účinné, bude se na výuce podílet co nejvíce Romů. Podle Klamkové budou schopni klientům lépe vysvětlit a formulovat problémy spojené se získáním zaměstnání.
Projekt zatím prošel první přípravnou fází. Centrum by se mělo otevřít pro veřejnost během letních prázdnin. Nyní pro ně hledají pracovníci IQ Roma servis vhodné prostory. „Chceme, aby z našeho projektu bylo sofistikované vzdělávací středisko na evropské úrovni. K tomu nutně potřebujeme reprezentativní budovu, nemůžeme se spokojit s nějakou polorozpadlou barabiznou,“ dodala Klamková.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál