Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Odškodné kvůli rasové diskriminaci

Praha (kd) – Odškodné ve výši pětadvaceti tisíc korun a písemnou omluvu od provozovatelky obchodu v Praze 1 Scorpio Club musí dostat Romka Viera Dunková-Beňová. Pražský vrchní soud uznal žalobu Viery Dunkové-Beňové, která byla odmítnuta při žádosti o práci prodavačky kvůli rasové diskriminaci. Soud o tom rozhodl 22. března, rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat.

Viera Dunková-Beňová se již jednou setkala s podobným odmítnutím. „Volala jsem na inzerát, v němž hledali prodavačku. Všechno bylo v pořádku a už jsme se skoro domluvili. Pak jsem řekla, že jsem Romka. Úplně obrátili a řekli, že mě nevezmou,“ říká Dunková. Poté kontaktovala Poradnu pro občanství, občanská a lidská práva, kde svůj problém vylíčila. Dále však sháněla práci. V březnu 2003 v centru Prahy ve Vodičkově ulici ve výloze prodejny Scorpio Club si všimla inzerátu, ve kterém hledali prodavačku. Vedoucí prodejny jí však sdělila, že místo je již obsazeno. Poté do stejného obchodu vstoupila pracovnice poradny, která Dunkovou doprovázela, a předstírala, že má o místo prodavačky zájem. Vedoucí s ní udělala vstupní pohovor.
Viera Dunková-Beňová se proto obrátila na městský soud, který žalobu na ochranu osobnosti loni v červnu uznal a rozhodl, že provozovatelka se musí Dunkové omluvit a zaplatit jí 25 000 korun odškodného. Dalších 14 700 Kč měl dostat advokát žalobkyně David Strupek. Společnost se proti verdiktu odvolala. Rozsudek nižší instance byl 22. března potvrzen.
Soudní dohru bude mít zřejmě i případ Márie Berkové z Ústí nad Labem. Ta se prostřednictvím úklidové agentury ISS ucházela o práci uklizečky v ústeckém Baumaxu. Když se chystala nastoupit, dostala od šéfa úklidové agentury ISS Jana Duška textovou zprávu na mobil, ať nechodí, že je v Baumaxu nežádoucí. Manželé Berkovi věc berou jako diskriminaci. Žena prý práci nedostala proto, že je Romka. Jan Dušek odmítá, že by šlo o diskriminaci.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál