Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Věřící i nevěřící se loučí s Janem Pavlem II.

Statisíce lidí z celého světa se sjely do Říma, aby se tam 8. dubna rozloučily s papežem Janem Pavlem II., který zemřel 2. dubna ve věku 84 let.

Polák Karol Wojtyla byl prvním Slovanem v papežské funkci. Vedl římskokatolickou církev od roku 1978 jako 264. papež. I když ho v posledních letech trápilo zdraví, stále cestoval.
Ostatky Jana Pavla II. byly vystaveny v bazilice Svatého Petra ve Vatikánu. Mše a modlitby se konaly v nejrůznějších koutech světa, kromě křesťanů na něj vzpomínali i příslušníci jiných náboženství. Například do kondolenční listiny v Havaně se zapsal i kubánský prezident Fidel Castro. Podle agentur se od roku 1959 Castro poprvé účastnil bohoslužby v kostele. Na fotbalovém stadionu v polském Krakově se sešly na noční mši tisíce lidí. Na českých církevních objektech vlají černé vlajky.
Byl to právě Jan Pavel II., který 4. května roku 1997 blahoslavil Ceferina Chimenéze Mallu, španělského Roma, řečeného El Pelé. El Pelé, který byl známý pro svou pomoc chudým, zemřel mučednickou smrtí během španělské občanské války. V době, kdy armáda pronásledovala duchovní, byl El Pelé zatčen a uvězněn za to, že schovával a chránil ve svém domě mladého kněze. Ve vězení mu vojáci nabídli, že ho propustí, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. El Pelé odmítl a v srpnu 1936 byl zastřelen popravčí četou ve věku 75 let. Jeho tělo spálili a pohřbili do neoznačeného hrobu.
(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál