Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Anketa

Několika studentům prvního ročníku gymnázia jsem položila následující otázky (odpovědi byly anonymní):
1. Jak hodnotíš umístění školy?
2. Co je podle tebe největším problémem soužití školy a jejího okolí?
3. Dovedeš si představit, že bys měl/a romského spolužáka?

Studentka:
1. Myslím si, že je špatné. Má to negativní vliv, mohla by být situována na lepším místě. Přece jenom to není základní škola.
2. Komunikaci. Romové si myslí, že jen bílí ubližují, ale je to spíše naopak. V centru města po nás jen tak z nudy nehodí kamenem.
3. Ano, už jsem takového spolužáka měla a bylo to v pohodě. Byl slušný, takže jsme neměli nejmenší problém. A pokud by se dostal na naši školu, tak už to asi myslí trošku vážně a bude to brát stejně jako my ostatní.

Student:
1. Není to nejlepší místo, ale na druhou stranu, proč by to mělo být tím nejhorším místem. Nemůžeme je přece vyčlenit ze společnosti, jsou to lidé jako každý jiný, až na jejich způsob života a mentalitu. Je to otázka tolerance, která ještě chybí.
2. Studenti považující se za „elitu“. Ti se totiž často považují za něco nadřazeného a Cikány vnímají spíš jako něco podřazenějšího.
3. Jistě by to vyvolávalo spoustu konfliktů, soudím aspoň podle toho, jak se o „oné menšině“ mí spolužáci vyjadřují. Na druhou stranu by to byla dobrá zkouška pro každého z nás, ukázalo by se, jak je to doopravdy s naší tolerancí a povahou.

Student:
1. Škola zde stála dávno před Romy, kteří se sem přistěhovali z východu. Nemůže za to, kde stojí. Největším problémem je okolní hluk, který vychází z romských domů. A někdy, asi tak rok zpět, se tady ztrácela kola.
2. Největší problém bude asi nenávist mezi oběma rasami. Romové si pořád na něco stěžují, například že mají malé sociální dávky. Ale kdyby si našli práci, tak by je vůbec nepotřebovali. Ovšem kdo by ve své firmě zaměstnal Romy? Asi nikdo, protože se všichni bojí, že všechno rozkradou.
3. Roma si za spolužáka představit nemohu, protože žádný u nich není tak chytrý, aby udělal přijímací zkoušky na zdejší gymnázium. A i kdyby je udělal, tak by po pár týdnech hned odešel kvůli velkým nárokům v učení. A určitě by se vymlouval, že jeho spolužáci jsou rasisti.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál