Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Komentář - Humor může být i rasistický

Člověk vídá na televizních obrazovkách rozličné tváře. Různí se typem televizní stanice stejně jako pořadem, v němž vystupují. Jsou pořady, jež ze zásady nesleduji, a jsou pořady, na něž čas od času mrknu.

Jedním z nich je jakýsi druh talk show, v níž se přední osobnosti vyjadřují k dění v ČR. Jedním z témat, které mě velmi zaujalo, byla poslední vládní krize související se skandálem ohledně premiérovy koupě bytu a podivných finančních operací jeho manželky. Komentáře a výroky účastníků byly celkem výstižné a vtipné, avšak jen do určité chvíle.
Byla řeč o absurditě celé situace. Moderátorka se optala dvojice moderátorů, zda by to nevydalo na jeden povedený a finančně zajímavý muzikál. Načež se jí dostalo odpovědi, že dvojice se věnuje tvorbě absurdních dramat. Jako prvotinu zmínil jeden z protagonistů drama s názvem Cikán jde do práce.
Nikdo z přísedících nic nenamítnul, dokonce tato nevhodná poznámka zavánějící pro Čechy tak běžným stereotypním vnímáním etnických menšin, vyvolala úsměv na lících nejednoho účastníka debaty. V tento moment jsem přepnula na jiný program.
Domnívám se, že podobný výrok na veřejnosti by si nikdo v televizi ve státech západní Evropy, jejíž obyvatelé mají daleko rozvinutější povědomí o lidských právech než tento druh Čecháčků, prostě nedovolil. Nutno podotknout, že dvojici moderátorů je v poslední době možné vidět v nejrůznějších pořadech na všech třech českých programech. O čempak to asi svědčí?

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál