Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Pietní akt v Letech u Písku

Již třetím rokem se Romové sejdou 8. dubna na pohřebišti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, aby si připomněli památku obětí romského holocaustu. Osmý duben slaví Romové na celém světě jako svůj svátek.

Například v Hamburku se organizují různá setkání, hudební a další kulturní akce. V Polsku přišli s nápadem organizovat Cesty předků. V tradičních vozech tažených koňmi se Romové vydávají po cestách, po nichž od pradávna jezdili jejich předkové. Stanují pokud možno na stejných místech jako kdysi oni a takto se snaží připomenout si život Romů z dob jejich kočování. U nás bychom také rádi organizovali podobné akce, ale brání nám v tom pozůstatek z války. Od poloviny devadesátých let se Romové scházejí v Letech u Písku, aby si připomněli oběti bývalého cikánského koncentračního tábora a také to, že dodnes v těchto místech stojí velkovýkrmna prasat. Ladislav Bílý, tajemník Grémia romských regionálních představitelů (GRRP) k tomu říká: „Rádi bychom oslavovali Mezinárodní den Romů stejně radostně jako se oslavuje v jiných zemích, ale paťiv nám to nedovoluje. Nikde neexistuje to, co lze vidět v Letech. Tam, kde za války umírali Romové, stojí prasečák. Místo, které by mělo být připomínáno stejně jako Terezín, je zhanobeno nepředstavitelným způsobem. Dnes a denně tam stéká prasečí močůvka. Co víc k tomu dodat? Musíme se stydět za to, co se tam stalo a trvá dodnes.“
Podle organizátorů z GRRP má letos za umučené Romy sloužit svatou liturgii představitel pravoslavné církve vladyka Kryštof, arcibiskup českých a moravských zemí. Setkání bude nejen pietní vzpomínkou, stane se také dalším protestem a výzvou k odstranění velkovýkrmny prasat z míst utrpení a smrti nevinných Romů v době druhé světové války. Pietní akt bude zahájen ve 13 hodin.

Ondřej Giňa

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál