Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

BRNO – Nadační fond Verda podpořil dvanáct romských studentů, kterým rozdal dohromady téměř 50 000 korun. Ty jsou určeny hlavně na nákup školních pomůcek a hrazení školného. Hlavním kritériem pro výběr studentů byl jejich prospěch. Podle nadace je podpora vzdělávání romské menšiny jedním z mála účinných způsobů na zlepšení jejich obtížné životní situace.

PRACHATICE – Zdá se, že prachatická radnice našla recept na neplatiče. Přes dvacet dlužníků na nájemném se s radnicí dohodlo na splátkovém kalendáři, uhradilo dluhy nebo našlo jiné řešení poté, co dvě romské neplatící rodiny musely odejít do holobuněk. Město má stále ještě tři buňky volné a připravuje další seznam neplatičů.

BRATISLAVA – Podle výzkumu slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví umírají Romové až dvaapůlkrát častěji na nemoci srdeční soustavy než Slováci. Také střední délka života je podstatně nižší. Zatímco se průměrná Slovenka dožije 78 let, slovenská Romka jen 65. Hlavní podíl na tom má špatné stravování. Romové jedí nepřiměřené množství uzenin, vepřového masa a sladkostí. Velkým problémem, hlavně ve východoslovenských osadách, je také špatná dostupnost lékaře.

Praha – Pražský vrchní soud potvrdil trest za rasovou diskriminaci. Firma Scorpion Club se musí omluvit Romce Vieře Beňové a zaplatit 25 000 Kč odškodného za to, že jí kvůli barvě pleti nechtěla dát práci.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál