Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Memoáry romských žen

Muzeum romské kultury v Brně vydalo knihu Memoáry romských žen. Dvě seniorky rekapitulují svůj život. Ač se nikdy v životě nesetkaly, v jejich příběhu shledáváme překvapivě mnoho společného.

Je to příběh Karolíny a Eliny.
Karolína Kozáková nazvala svůj příběh Cesta životem v cikánském voze. Nepochybně prožila těžký život. Přesto nejcharakterističtějším rysem jejího vyprávění je motto: jdu životem a usmívám se.
Emílie Machálková mluví více o své rodině a její příběh je ságou rodu Holomků. Karolínu i Elinu spojuje bytostná výdrž, píle a zodpovědnost, s jakou patrně vždy přistupovaly k zásadním životním úkolům i běžným maličkostem – charakterizuje přesně způsob života obou vypravěček redaktorka této knihy Jana Horváthová.
Největší vážnost věnují obě protagonistky svým pohnutým osudům za 2. světové války. Kniha by určitě byla dobrým a užitečným čtením pro mnoho seniorů romských, ale i pro ty, kteří se zabývají překonáváním diskriminačních důsledků nacismu. Určitě je dobrým příspěvkem i pro chápání romského holocaustu.
Informace: Kniha vychází s podporou nadačního fondu Obětem holocaustu a Nadace Argot Vitae. Náklad 500 výtisků. Odpovědná redaktorka PhDr. Jana Horváthová. Vydalo Muzeum romské kultury.

Karel Oswald

Kniha Memoáry romských žen je k dostání v Muzeu romské kultury, Bratislavská 67, 602 00 Brno. Zájemci si ji mohou objednat rovněž na telefonu 545 571 798, knihu jim pošleme na dobírku. Cena 120 Kč.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál