Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Soud potvrdil rasově motivované napadení

Ostrava – Krajský soud v Ostravě projednával 21. ledna napadení Roma na diskotéce Alexandria v Českém Těšíně z roku 2002. Za toto rasově motivované napadení potvrdil osmnáctiměsíční trest s dvouletou zkušební lhůtou pro Zdeňka Janetu.

„Můj klient trvá na tom, že se napadení přímo neúčastnil a nepronášel ani žádné hanlivé výroky vůči Romům,“ řekl advokát odsouzeného. Další postup zváží až po poradě s Janetou, který k soudu nepřišel kvůli vážným zdravotním problémům. Soud měl zároveň projednávat odvolání dalších čtyř účastníků napadení. Státní zástupkyně i obžalovaní ale svá odvolání stáhli. Platí tak původní podmíněné jednoleté tresty. Šestý útočník 38letý Libor Svoboda zůstane za mřížemi, ten při rvačce způsobil Norbertu Gažikovi tříštivou zlomeninu kolene a byl před dvěma lety odsouzen ke čtyřem letům vězení. Jeho dovolání Nejvyšší soud už dříve zamítl.
Konflikt před diskotékou Alexandria byl pokračováním potyčky, jež se odehrála o několik desítek minut dříve v jiném českotěšínském podniku. Vyhazovač tam odmítl do sálu pustit Romy. Spor skončil rvačkou a pracovník diskotéky musel být ošetřen v nemocnici. Krátce na to se jeho kamarádi spojili s kolegy z nedaleké Karviné a zorganizovali trestnou výpravu.
Někteří obžalovaní během procesu přiznali, že se incident stal. Popírali ale rasový motiv. Jejich argumenty soud nepřijal a rasový motiv považuje za prokázaný.

Katka Danyiová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál