Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Tradiční návraty ke kořenům

Brno – Národnostní menšiny žijící v Jihomoravském kraji se představily zájemcům v sobotu 15. května svou kulturou, tanci, lidovými písněmi, řemesly a tradiční kuchyní v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Stalo se tak pod záštitou jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka.

Návštěvníci měli možnost vrátit se „k jejich kořenům“ prostřednictvím slovenského folklorního souboru Púčik, polského klubu Polonus, bulharských souborů Kytka a Pirin, maďarského souboru Tisavirág a řeckých souborů Lycea Řekyň v ČR a Prometheus. Po celý den přitom zájemci ochutnávali národní a krajové speciality, tradičními romskými haluškami se zelím a slaninou počínaje a řeckým gyrosem či bulharskou obdobou našeho čebabčiči konče. Milovníci vín zas ochutnávali prvotřídní bulharské víno za zpěvu německy mluvících babiček nebo zvuků romské cimbálové muziky Eugena Horvátha.
Pro ty, kteří dychtili dozvědět se o svých sousedech co možná nejvíce, byly v prodeji různé publikace. Uvnitř Domu pánů z Kunštátu byly informační panely o historii a fungování jednotlivých národnostních spolků, sdružení a klubů s ilustračními fotografiemi.
Četné zastoupení měla na tomto dni také romská komunita z Brna a okolí. Kromě již zmíněných halušek si lidé, kterých se během chvíle vytvořila fronta, pochutnávali na tradiční romské masové směsi či šingách – buchtách plněných tvarohem.

(jk)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál