Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

PRAHA – Specialisté z protiextremistického oddělení Policejního prezídia ČR začali studovat novou knihu psychologa Petra Bakaláře Psychologie Romů. Výsledkem má být zjištění, zda se tento provokativní titul ještě pohybuje v mezích zákona, či zda už spadá do trestněprávní kategorie hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Autor prezentuje tezi, že Romové mají v průměru o 20 procent nižší IQ než Neromové, protože mají menší mozek.

ČESKÝ TĚŠÍN – V Českém Těšíně na Karvinsku bylo založeno Sdružení pro zachování menšinových jazyků v České republice. Podobná sdružení jsou i v dalších zemích EU, centrála je v Bruselu. V ČR se uznává dvanáct národnostních menšin: polská, bulharská, chorvatská, maďarská, německá, romská, rusínská, ruská, řecká, slovenská, srbská a ukrajinská.

Praha – Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty opět kritizuje ČR za špatné zacházení s Romy. Podle AI se ho dopouštějí i policisté. Případy ale nejsou dostatečně vyšetřeny a potrestány. Romy sužuje vysoká nezaměstnanost a romské děti tvoří nepoměrnou většinu osazenstva zvláštních škol.

PRAHA – Všichni čeští policisté, kteří ve službě přicházejí do styku s příslušníky národnostních menšin, projdou speciálním kurzem. „V první fázi to budou příslušníci pořádkové, dopravní a železniční policie,“ potvrdila informaci policejní mluvčí Blanka Kosinová. V těchto dnech procházejí kurzem o problematice multikulturního soužití instruktoři školních policejních středisek.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál